Budowa komina znajdującego się na dachu, to podobnie, jak budowa dachu, bardzo ważny element powstawania naszego domu. Od prawidłowo postawionego komina zależeć będzie między innymi działanie systemu wentylacyjnego.
Z tego też powodu budowę komina najlepiej powierzyć fachowcowi, który zna temat kominów i ma w tym temacie duże doświadczenie. Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców budynku, prawo budowlane jasno określa wymiary komina, jak również rodzaj materiału, z jakiego ma być wykonany.
Najważniejszy materiał
Na rynku budowlanym istnieje w tej chwili tak dużo różnego rodzaju materiałów budowlanych, że niedoświadczonemu budowlańcowi trudno wybrać ten właściwy materiał na komin. Często zdarza się, że wybór pada na cegły niepełne, tzw. dziurawki.
Tymczasem ich zastosowanie może mieć bardzo negatywny wpływ na działanie komina. Nie tylko cegły te sprawiają, że układ wentylacyjny jest nieszczelny, ale powodują też nagromadzenie wody w szczelinkach cegły.
Z tego też powodu polecanymi są cegły pełne klasy 15 lub 10, które są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale również mało nasiąkliwe. Z kolei na część komina wystającą nad dachem doskonale nadaje się cegła klinkierowa szkliwiona. Coraz częściej też przy budowie komina stosowane są bloczki betonowe z wydrążonymi kanałami.
Łączenie elementów
Aby komin spełniało swoją rolę ważne jest również odpowiednie spoinowanie cegieł. Należy zwrócić uwagę, aby spoiny były pełne i szczelnie zajmowały powierzchnię między cegłami.
Wiązanie wozówkowe podstawą budowy komina
Wspominane wiązanie wozówkowe, to nic innego jak konkretny sposób ułożenia cegieł. Polega on na ułożeniu cegieł tak, aby ich spoiny pionowe były przesunięte względem siebie o pół długości cegły.
Takie ułożenie cegieł i spoinowanie gwarantuje nam właściwą szczelność naszego komina, a tym samym ustrzeże nas w przyszłości od kosztownych remontów i napraw, lub co gorsza, od kapitalnej przeróbki komina.
Co warto wiedzieć przy budowie komina
Budując komin warto wiedzieć, że minimalnym przekrojem przewodu kominowego jest wymiar 14×14 (mówiąc prościej jest to wymiar ½ cegły ze spoinami).
W przypadku zaś, kiedy do budowy komina posłużymy się materiałem o kołowym przekroju, średnica nie powinna być większa niż 15 cm.
Ponadto, jeśli chcemy ochronić nasz komin przed nadmiernym wychładzaniem, koniecznie pamiętajmy, by jego ściany zewnętrzne miały grubość co najmniej jednej cegły. Warto również zaizolować nasz komin od zewnątrz (doskonale sprawdza się tu wełna mineralna grubości 6 cm).