Jak znaleźć dobrego dekarza?

Jak znaleźć dobrego dekarza

Budujesz swój wymarzony dom i szukasz osoby, która wybuduje twój dach? A może Twój wieloletni dach wymaga kapitalnego remontu? W każdej z tych sytuacji warto sięgnąć po fachową pomoc osoby, która na co dzień zajmuje się dachami, czyli dekarza.

Oczywiście z pewnością znajdzie się wielu właścicieli domów, którzy idąc „po kosztach” zamiast fachowca z prawdziwego zdarzenia, zatrudniają firmy ogólnobudowlane. Jednak najczęściej takie oszczędzanie obraca się przeciwko nam, kiedy po jakimś czasie okazuje się, że nasz nowopostawiony dach wymaga już remontu, lub co gorsza kapitalnej przebudowy.

Co powinien potrafić dobry dekarz?

Zanim zdecydujemy się na konkretnego dekarza, warto najpierw odbyć z nim rozmowę. Warto zapytać o doświadczenie zawodowe, staż pracy i przede wszystkim posiadane umiejętności. Wielu dekarzy prowadzących firmy przedstawia też swoim klientom portfolio z ostatnio przeprowadzonymi pracami. Nigdy nie zaszkodzi tez zapytać o posiadane przez dekarza referencje. Zanim jednak wpuścisz dekarza na swój dach upewnij się, że posiada tez odpowiednią wiedzę na temat dachów i pokryć dachowych.

Zdaniem ekspertów, dobry dekarz powinien znać się na:

– na różnego rodzaju pokryciach dachowych (począwszy od dachówek, poprzez blachodachówki i papę bitumiczną),

– powinien znać zasady skutecznego zabezpieczania budynku (dachu) przed zwilgoceniem,

– powinien umieć montować rury spustowe, rynny, a także izolację, która będzie chroniła dach przed wilgocią,

a przede wszystkim powinien być solidny, rzeczowy i dobrze zorganizowany.

Gdzie szukać dekarza?

Jeśli nie masz tyle szczęścia, by mieć w rodzinie solidnego dekarza, czas rozpocząć poszukiwania. Najlepiej zacząć je od przepytania rodziny i znajomych o zaprzyjaźnionego dekarza. Jest bowiem duża szansa, że może ktoś z nich w przeszłości korzystał już z usług dekarza i co ważne, był zadowolony z jego pracy. W takim przypadku mamy problem z głowy i gwarancję, że trafiliśmy na kogoś sprawdzonego i wiarygodnego.

Kiedy jednak okaże się, że po dekarzu ani śladu, swoje poszukiwania warto skierować w stronę Internetu, gdzie strony typu katalog firm budowlanych, czy też usług dekarskich z pewnością podsunie nam kilka kontaktów. Niezwykle pomocne są tez portale ze aukcyjne gdzie usługodawcy (w tym też dekarze) mogą przedstawić swoje oferty. Znajdą tu Państwo nie tylko dane kontaktowe firmy, ale także pomocne opinie i komentarze osób, które z usług danego fachowca, czy tez firmy już skorzystały.

Dlaczego dekarz a nie firma ogólnobudowlana?

Odpowiedź jest bardzo prosta.

Dach, to jeden z najważniejszych elementów naszego domu. Skutecznie chroni nas nie tylko przed różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi, ale zapewnia nam też poczucie bezpieczeństwa. Nie ma też, co ukrywać, że budowa dachu to bardzo duży wydatek, dlatego jego montaż należy powierzyć specjaliście. Firma ogólnobudowlana, która zajmuje się wszystkim, tak naprawdę nie posiada tak dużej wiedzy, jak dekarz, który w swojej pracy skupia się jedynie na dachach i ich pokryciu. Stawiając dach bardzo łatwo o pomyłki, złe rozwiązania techniczne, które za jakiś czas mogą skutkować złym stanem naszego dachu i koniecznością ich naprawy. A to już kolejne wydatki. Dlatego zawczasu warto zainwestować większe środki i zatrudnić człowieka, który o dachach wie wszystko i w razie potrzeby doradzi wam przy wyborze materiału na krycie dachu.