Kominek klasyczny czy nowoczesny?

Kominek klasyczny czy nowoczesny

Budując dom stajemy przed wieloma trudnymi wyborami i decyzjami. Jednym z nich jest również kwestia obecności kominka w wymarzonym domu. Bo jeśli ma być, to jaki? Zdecydować się na kominek klasyczny czy nowoczesny?

To chyba dylemat, przed którym staje wielu szczęśliwych posiadaczy domu. Chyba utarło się już przekonanie, że w każdym domu obowiązkowo powinien znajdować się kominek. Jest on nijako sercem całego domu, skupiając wokół siebie domowników i emitując przyjemne ciepło. Kominki maja w sobie wyjątkowy urok i czar, nadając każdemu wnętrzu wyjątkowy charakter i niepowtarzalny nastrój.

Któż z nas nie marzył o jasno palącym się kominku, trzasku drewna spalanego w palenisku, fotela, czy też białego dywanu, na którym można delektować się przyjemnym ciepłem.

Dlatego chyba wybór kominka jest dość ważną kwestią przy urządzaniu i projektowaniu wnętrza naszego domu. Do wyboru mamy w chwili obecnej bardzo duży wybór kominków, faktury, z jakiej zostały wykonane, a nawet kolorystyki. Zatem każdy, kto decyduje się na posiadanie kominka w domu musi sobie najpierw odpowiedzieć na pytanie: kominek klasyczny czy nowoczesny?

Kominek klasyczny

Dobór odpowiedniego komika powinniśmy uzależnić od wystroju i aranżacji naszego wnętrza. Jeśli cały dom, lub pomieszczenie, w którym będzie umiejscowiony kominek zaprojektowany jest w sposób retro, oczywistym jest, że najlepiej w takim wnętrzu sprawdzi się kominek klasyczny.

Kominki tego typu charakteryzują się tradycyjnymi kształtami, a także brakiem wkładu kominkowego. Zamiast tego znajduje się tradycyjne palenisko otwarte lub zamknięte. Nad nimi znajduje się drewniana belka kominkowa. Najczęściej wykonane są z marmuru lub kamieni, mając tradycyjny, klasyczny kształt i ornamentykę.

Sprawdź aktualne ceny wkładów kominkowych!

Kominek nowoczesny

Jeśli chodzi o koniki nowoczesne, to przede wszystkim zachwycają swoim ciekawym kształtem, ornamentyką, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Oczywiście, w porównaniu z klasycznym kominkiem, czy też kominkiem rustykalnym, mają zdecydowanie wyższą cenę.

Jednak stanowią doskonałe uzupełnienie nowoczesnej aranżacji wnętrza. Coraz częściej zdarza się też, że kominki montowane są z płaszczem wodnym, by przy okazji pełnić tez funkcję centralnego ogrzewania. Kominki nowoczesne bardzo często udekorowane są różnymi elementami zdobnymi, takimi jak choćby oświetlenie. Najczęściej wykonane są z gipsu. Wykończenia zaś wykonane są z tynku szlachetnego lub z płytek kamiennych.

Jeśli wahasz się nas wyborem: kominek klasyczny czy nowoczesny, zastanów się przede wszystkim, jakie funkcje kominek ma spełniać. Jeśli tylko estetyczne, warto postawić na kominek nowoczesny z ozdobną ornamentyką. Jeśli jednak będzie jednym z głównych źródeł ciepła w twoim domu, wybierz kominek solidny i mocny tak, by z powodzeniem spełnił swoją funkcję.

A kiedy zamontujemy już kominek w naszym domu, niezależnie od tego, jakiego rodzaju będzie, pozostanie nam tylko odpowiednia jego konserwacja i użytkowanie, i przede wszystkim, cieszyć się wyjątkowym nastrojem i atmosferą, jaką ogień kominkowy buduje.