Czym jest komin wentylacyjny i jakie zadanie pełni?

co to jest kominek wentylacyjny

Co prawda większości z nas słowo kominek jednoznacznie kojarzy się z kominem będącym częścią układu grzewczego domu, nie mniej jednak na dachu poza wspomnianym kominem, znajduje się najczęściej jeszcze jeden. Komin wentylacyjny.

Czym jest kominek wentylacyjny?

Kominek wentylacyjny jest jednym z najważniejszych elementów układu wentylacyjnego, na który składają się poza nim odpowiednio umieszczone przewody wentylacyjne, a także wloty powietrza. Dzięki kominkowi zebrana w domu para wodna wydostaje się z budynku na zewnątrz. Prawidłowo zamontowany kominek, jak i cały układ wentylacyjny gwarantuje nam skuteczną ochronę przed wilgocią i długoletność naszego ukochanego domu.

Każdy kominek wentylacyjny ma specjalnie zaprojektowany kształt, dzięki któremu wentylacja naszego budynku działa bez zarzutu. Jednocześnie każde urządzenie zbudowane jest z kanalików, którymi nadmierne ilości pary wodnej usuwane są na zewnątrz.

Czym się kierować przy wyborze?

Co prawda kominek jest nie dużych rozmiarów, jednak dla prawidłowego funkcjonowania naszego budynku ma ogromne znaczenie. Dzięki prawidłowo zamontowanemu i zabezpieczonemu kominkowi skutecznie uchronimy się przed wilgocią, a także przed pleśnią i grzybem.

Należy pamiętać, że budowa domu to bardzo droga inwestycja na całe życie, dlatego przy zakupie kominka wentylacyjnego, jak również elementów składających się na system wentylacyjny, nie warto oszczędzać.

Z czasem nasza pokusa zaoszczędzenia kilku groszy obróci się przeciwko nam, kiedy staniemy twarzą w twarz z kolejnym kosztowym remontem.

Dlatego przymierzając się do zakupu kominka wentylacyjnego warto starannie przejrzeć kilka konkurencyjnych ofert i wybrać najlepszą, czyli taką, która posiada kilka ważnych elementów. A będą to: przewody elastyczne i szczelne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, jak również taśmy do mocowania na folii dachowej.

Montaż kominka wentylacyjnego

Kiedy mamy już zakupiony odpowiedni kominek wentylacyjny, konieczne jest też jego staranne i solidne zamontowanie. Tylko w ten sposób mamy pewność, że nasz układ wentylacyjny będzie spełniał swoją rolę. Dlatego też warto montaż kominka powierzyć fachowcom.

Sam proces montowania kominka na dachu przebiega w kilku etapach:

  1. Dokładne skręcenie z płytą podstawową znajdującą się na dachu.
  2. Kiedy kominek jest już przytwierdzony do dachu, konieczne jest jego połączenie (najlepiej elastycznymi połączeniami) z przewodem wentylacyjnym znajdującym się w domu.
  3. Przy użyciu kołnierzy i taśm należy starannie uszczelnić wszelkie połączenia przewodów tak, by układ wentylacyjny działał sprawnie.