Ile kosztuje wykonanie indywidualnego projektu domu?

wykonanie indywidualnego projektu domu cena

Budowa domu to jedno z tych marzeń, które wymagają skrupulatnego podejścia i planowania zarówno jeśli chodzi o kwestie finansowe, jak i późniejsze zadowolenie z tego, co zrobiliśmy. Podstawą realizacji tych planów jest odpowiedni projekt, który pozwoli wybudować wymarzony dom. Na rynku można znaleźć wiele gotowych projektów, z których korzysta wielu inwestorów. O ile każdy z nich ma swoje zalety i wady, o tyle indywidualne potrzeby i marzenia są różne i nie zawsze można skorzystać z gotowych rozwiązań. Wówczas warto wybrać indywidualny projekt domu, stworzony przez profesjonalnego architekta. W ten sposób mamy do dyspozycji praktycznie nieograniczone możliwości co do sposobu aranżacji pomieszczeń, ich wielkości oraz przeznaczenia. Ponadto profesjonalista, z którym pracujemy, dodatkowo weryfikuje nasze pomysły i rozwiązania, dostosowując je do norm technicznych. Poniżej znajduje się zestawienie kosztów, które należy ponieść, decydując się na takie rozwiązane.

Ile zapłacimy za projekt indywidualny?


Zlecając indywidualny projekt domu koszty, z jakimi musimy się liczyć, oscylują w granicach 7400-20000 zł/projekt. W przypadku budynków 200-300 m2 cena ta wynosi od 20000 zł do 40000 zł/projekt.
Do tej kwoty należy doliczyć również wynagrodzenie za wykonanie mapki geodezyjnej wynoszące 1000-3500 zł.

Co wpływa na cenę indywidualnego projektu domu?


Koszty, jakie poniesiemy za pracę architekta, w dużej mierze są uwarunkowane ilością zleconej pracy. W przypadku dużych metraży musi on poświecić o wiele więcej czasu na przygotowanie, a co za tym idzie, cena również będzie wyższa.

Nie bez znaczenia są również pomysły i ambicje, które mamy względem projektu. Duże skomplikowanie podobnie jak metraż wpływa na kwotę, jaką finalnie będzie trzeba zapłacić za projekt.

Dużą rolę odgrywa również wybór firmy wykonującej zlecenia i terminy na wykonanie. Nie ma co ukrywać, że w przypadku renomowanych biur projektowych ceny będą wyższe, ale i termin realizacji zamówienia dłuższy. Jeśli więc kluczowy jest dla ciebie czas, musisz liczyć się z tym, że by przyspieszyć prace wydasz kolejne już setki złotych do i tak kosztownego już projektu.