Ile kosztuje montaż rynien?

montaż rynny cena

Niezależnie od tego, jaki dach posiadamy rynny to element, bez którego nie można się obyć. Praktyczne oraz wizualne aspekty ich stosowania wpływają, chociażby na odpowiednie odprowadzanie wody, zapobieganie powstawania wilgoci czy ochronę przed dostawaniem się wody nad podbitkę. Najczęściej montaż tego elementu przebiega podczas wymiany bądź budowy dachu, nie mniej jednak bywają momenty, w których montaż lub wymiana tych elementów staje się niezbędna. Konieczne jest wówczas odpowiednie podejście do kwestii wykonania, jak i użycia odpowiednich materiałów. Rynek pozwala bowiem na zakup zarówno plastikowych, jak i aluminiowych rynien, które mają zarówno plusy, jak i minusy. W rezultacie kwota, jaką wyniesie należność wykonawcy sprowadza się zarówno do użytych elementów jak i kosztów samego montażu. Poniżej przedstawiliśmy kwoty, z jakimi należy się liczyć podczas montażu rynien.

Ile kosztuje montaż rynien?

Wykonanie orynnowania z PVC to koszt 50-85zł/m.b. Zamontowanie rynien stalowych kosztuje 75-95zł/m.b. , a rynien stalowych powlekanych 75-110zł/m.b. W przypadku rynien cynkowo-tytanowych musimy nastawić się na koszt 150-200zł/m.b. Najwięcej zapłacimy za zamontowanie rynien miedzianych, bo aż  250-350zł/m.b. Oczywiście w cenie tej przewidujemy docięcie i połączenie elementów, montaż uchwytów oraz odpowiednie wykończenie, które zapewnia szczelność i estetyczny wygląd. Oczywiście kwoty te dotyczą domów jednorodzinnych o standardowym metrażu. W przypadku dużych budynków czy hal ceny są ustalane indywidualnie.

Co wpływa na koszt montażu orynnowania ? 

Głównym powodem dla dużej rozbieżności co do ceny montażu mb rynny jest rodzaj użytych rynien. Modele wykonane z PVC są bardzo proste w obsłudze i montowaniu, ze względu na łatwość w łączeniu. W rezultacie ich montaż nie wymaga zbyt wiele czasu a wszystkie połączenia pozostają szczelne.

Rynny stalowe, miedziane bądź cynkowo-tytanowe, wymagają od montujących dużego doświadczenia i staranności w łączeniu. Ich konstrukcja wymaga bowiem lutowania każdego z połączeń.

Niezbędna tutaj dokładność sprawia, że czas montażu się wydłuża, nie mniej jednak nie można tego przyspieszać, by później nie pojawiły się nieszczelności.

Na cenę wpływ ma również skomplikowanie bryły dachu poprzez , chociażby dodatkowe balkony czy ganki. W rezultacie system rynien musi być nieco inaczej zaprojektowany co powoduje wydłużenie czasu pracy, a jak wiemy to jest głównym wyznacznikiem kosztów jakie ponosimy przy wszelkiego rodzaju pracach budowlanych