Cennik montażu elewacji drewnianej w 2023

montaż elewacji drewnianej cena

Drewno to jeden z najszlachetniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Stosowane jest ono także do wykonania elewacji. Elewacja drewniana może pokrywać cały budynek lub jego części – połączenie drewnaz tynkiem elewacyjnymjest często spotykane w nowoczesnym budownictwie. Wysoka jakośćusługi montażuelewacji gwarantuje dobrą izolację termiczną i akustyczną, zapewnia odpowiednią wentylację, a jednocześnie poprawia wygląd budynku.

Ile kosztuje montaż elewacji drewnianej?

Ile kosztuje montaż elewacji drewnianej
Ile kosztuje montaż elewacji drewnianej

Koszt montażu elewacji drewnianej wynosi 160 – 280 zł/m2. Zakup drewna na elewacje kosztuje natomiast 150 – 280 zł/m2 (rodzime gatunki drzew). Drewno egzotyczne to koszt od 240 – 450 zł/m2 Do ceny należy doliczyć koszt zakupu materiałów do wykonania podkonstrukcji (deski, kątowniki, elementy mocujące, wkręty lub klipsy) oraz impregnatów i farb do drewna.

Od czego zależy cena montażu elewacji drewnianej?

Koszt montażu elewacji drewnianej zależy przede wszystkim od wielkości budynku. Im większa powierzchnia ścian do pokrycia i im wyższy budynek, tym większa jest cena montażu. Zasadniczy wpływ na cenę ma także decyzja czy budynek planujemy ocieplić pod elewacją.

Cena usługi zależy także od stopnia skomplikowania prac. Wykonanie obróbki okiennej i wykończenia, szczególnie w przypadku budynków o nietypowym kształcie, dodatkowo podnosi koszt.

Sprawdź ceny płytek elewacyjnych!

Na cenę usługi wpływ ma system montażu – montaż za pomocą klipsów, wykorzystywanych w systemie niewidocznego montażu, jest na ogół tańszy i szybszy od montażu przy użyciu wkrętów, jednak wyższa jest cena materiałów.

Montaż elewacji na surowym murze wiąże się z koniecznością wykonania ocieplenia. Koszt ocieplenia budynku wełną mineralną to 60 – 90 zł/m2, a zakup wełny mineralnej to wydatek 15 – 40 zł/m2. Wymiana elewacji domu na drewnianą wymaga natomiast usunięcia starych elementów i przygotowania powierzchni ścian do montażu podkonstrukcji, co także podnosi całkowity koszt wykonania usługi.

Niektóre gatunki drewna wymagają dodatkowego zabezpieczenia środkami impregnującymi lub farbami. Drewno może być także olejowane, dla dłuższego zachowania naturalnego koloru.