Cennik montażu schodów strychowych w 2023

schody strychowe cena montażu

Wolna przestrzeń dostępna na poddaszu nieużytkowym może z powodzeniem zostać wykorzystana np. w celu składowania przedmiotów wykorzystywanych sezonowo. Jednocześnie, poddasze takie nie jest użytkowane na co dzień, więc stały, wygodny dostęp do niego nie jest konieczny. Idealną alternatywę dla tradycyjnych schodów stanowią w takim przypadku schody strychowe. Rozwiązanie takie nie zajmuje przestrzeni w budynku, jest bardziej estetyczne i zdecydowanie tańsze od schodów tradycyjnych.

Ile kosztuje zamontowanie schodów strychowych?

Usługa montażu schodów strychowych to koszt 300 – 750 zł/szt., zależnie od rodzaju schodów. Do ceny należy doliczyć koszt schodów strychowych – to 500 – 2500 zł. Oprócz montażu samych schodów konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych – ich cena wacha się w przedziale 100 – 800 zł.

Od czego zależy cena montażu schodów strychowych?

Do montażu schodów strychowych może zostać wykorzystany już istniejący otwór w stropie. Aby montaż był możliwy, otwór taki często wymaga powiększenia. Wykonanie nowego otworu jest procesem skomplikowanym i wymagającym konsultacji z projektantem – otwór w niewłaściwym miejscu może osłabić elementy nośne stropu. Koszt cięcia otworu w stopie betonowym oscyluje w granicach 400 – 800 zł/m2.

Cena samych schodów uzależniona jest przede wszystkim od ich rodzaju i materiału wykonania. Parametry wpływające na cenę, na które należy zwrócić uwagę, to m.in. długość schodów oraz jakość uszczelek montowanych w okolicy ościeżnicy (ograniczają one straty ciepła w budynku). Cenę schodów trzeba powiększyć o koszt wykonania i obróbki włazu – to 150 – 300 zł.

Po zamontowaniu schodów, krawędzie otworu mogą zostać wykończone przy użyciu listew maskujących. Cena listew maskujących (najczęściej wykonanych z PCV lub drewna) to 50 – 100 zł. Należy do niej doliczyć koszt usługi montażu – 5 – 15 zł/mb.

Do ceny schodów należy także doliczyć ceny dodatków takich jak: poręcze ułatwiające wchodzenie, barierka ochronna montowana na poddaszu czy stopki zabezpieczające podłogę przed porysowaniem.

Dodatki, listwy maskujące i właz mogą być dołączone przez producentów do schodów strychowych, w takim przypadku ich koszt zawiera się w cenie schodów.