Trwała i dobrze wyglądająca podłoga to zwieńczenie każdego pomieszczenia niezależnie od jego wykończenia i kolorystyki.
Od tego, czy zastosujemy parkiet, czy panele zależy ich późniejsza pielęgnacja, ale i sposób podejścia do montażu. W gruncie rzeczy porównując te dwa rodzaje podłóg w ogólnym rozrachunku prowadzi parkiet, ze względu na swoją trwałość i właściwości akustyczne.
Parkiety z drewna liściastego pozwalają na stworzenie eleganckiej kompozycji z ponadczasowym stylem, ale dodatkowo zapewniają naturalny wygląd pomimo upływu czasu. Niebywałą zaletą parkietów jest również możliwość cyklinowania, które skutecznie przywraca fabryczny wygląd podłodze.
Dzięki temu przez nawet kilkanaście lat możemy utrzymać parkiet w takim stanie jak zaraz po montażu, czego o panelach nie możemy powiedzieć. W ogólny m rozrachunku wyższa cena jest rekompensowana bardzo dużą trwałością, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich rozwiązań.
Co do samego montażu, to niestety wymaga on zatrudnienia specjalisty, dzięki któremu parkiet zachowa swój wygląd i kształt przez lata. Koszty, z jakimi wiąże się tego typu inwestycja prezentujemy poniżej.
Ile zapłacimy za ułożenie parkietu?
Układanie parkietu to koszt w przedziale 35-56 zł/m2 podłogi. Koszt wykonania podłogi z desek (np barlinek) to 45-60 zł/m2. Zlecając demontaż starych paneli bądź płytek zapłacimy około 4-10 zł/m2.
Są to oczywiście ceny samej robocizny, do którego musimy doliczyć koszty zakupu parkietu, kleju czy niezbędnych dodatków. Dodatkowo w przypadku bardziej zniszczonych podłóg niezbędne może okazać się wykonanie wylewki, za którą zapłacimy w granicach 28-34 zł/m2.
Co wpływa na koszt układania parkietu?
To ile finalnie zapłacimy za położenie parkietu bardzo mocno uwarunkowane jest sposobem układania desek oraz rodzaju drewna, z którego powstały.
W przypadku tych nieco bardziej egzotycznych i skomplikowanych rodzajów drewna ceny zazwyczaj są o wiele większe.
Twardość drewna oprócz wpływu na użytkowanie parkietu i sposoby pielęgnacji oddziałuje również na sam montaż i obróbkę. W rezultacie niektóre rodzaje parkietu tak materiały, jak i montaż kosztują więcej.
Nie bez znaczenia jest również odpowiednie przygotowanie podłoża, gruntowanie, demontaż starej powierzchni czy wykonanie wylewki.
Są to prace uwarunkowane daną sytuacją i możemy je wykonać samodzielnie lub zlecić wykonawcy. Nie mniej jednak przygotowanie to dodatkowy koszt, z którym należy się liczyć i jeśli chcemy go uniknąć warto w miarę możliwości wykonać część prac samemu.