Cennik wykonania tynków elewacyjnych cena w 2023

Cennik wykonania tynków elewacyjnych

Śmiało można stwierdzić, że elewacja to wizytówka domu, która odpowiada za dopełnienie remontu czy budowy. Można ją wykonać na wiele sposobów, pamiętając o używaniu odpowiednich materiałów i technik, co pozwala na zachowanie jakości i trwałości. Kluczowe jest, by elewacja wpasowywała się zarówno w styl posesji, jak i okolicy, dzięki czemu wszystko stanowi spójną kompozycję.

Tynki elewacyjne oprócz aspektu wizualnego odpowiadają również za zabezpieczenie murów budynku przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią.

Jest to rozwiązanie niezbędne, jeśli stosujemy ocieplenie styropianowe, które jest bardzo podatne na te właśnie aspekty. Z racji na istotę tynków elewacyjnych oraz ich znaczący wpływ na konstrukcje domu, niezbędny jest profesjonalne wykonanie całej elewacji. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych późniejszych problemów z punktowym pojawianiem się wilgoci czy odpryskami. Poniżej przedstawiamy cenny, jakie należy zapłacić za wykonanie tynków elewacyjnych. 

Ile zapłacimy za wykonanie tynku elewacyjnego? 

Wykonanie tynku elewacyjnego akrylowego to koszt 35-50 zł/m2. Malowanie elewacji domu jednorodzinnego bez wcześniejszego oczyszczania powierzchni kosztuje w granicach 25-35 zł/m2. Wykonanie elewacji z piaskowca bądź innych kamieni ozdobnych będzie nas kosztować 100-130 zł/m2. Elewacje drewniane w zależności od poziomu skomplikowania i użytych materiałów kosztują 100-120 zł/m2.

Należy pamiętać, że kwoty te obejmują samo wykonanie usługi a koszty, jakie dodatkowo poniesiemy obejmują materiały i elementy dekoracyjne.

Co wpływa na cenę wykonania tynków elewacyjnych? 

Jak w przypadku prawie każdych usług kwoty, jakie wydamy na remont bardzo mocno uwarunkowane są wycena danej firmy. W przypadku wielu podmiotów zajmujących się tą branżą w danej okolicy, ceny u poszczególnych specjalistów będą niższe dla zachowania konkurencyjności. Drugim znaczącym aspektem realnie wpływającym na cenę jest wybór danej technologii wykonania elewacji. Najprostsze, a zarazem najpopularniejsze są tynki mineralne, których wykonanie nie wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności.

Sprawdź ceny materiałów elewacyjnych!

Na plus przemawia również szybkość, z jaką można je wykonywać. Minusem jest konieczność wykonania malowania, za które dodatkowo zapłacimy. Tynki akrylowe, pomimo iż są droższe, jeśli chodzi o materiały nie wymagają dodatkowego malowania, ze względu na pigment dodawany do samego tynku. W rezultacie to jaki sposób wybierzemy przełoży się na końcowy koszt inwestycji.