Co wybrać? – firanki, zasłony, rolety, żaluzje

firany zaslony zaluzje rolety

Już dawno minęły czasy, kiedy przesłony okienne były dla domowników jedynie ochroną i osłoną przed słońcem. W chwili obecnej poza funkcja użytkową wszelkiego rodzaju przesłony okienne muszą również spełniać funkcje estetyczne.

Firanki, zasłony, rolety, czy żaluzje coraz częściej stosowane są jako uzupełnienie dekoracji wnętrz, stanowiąc jeden z podstawowych elementów aranżacji naszego pomieszczenia. Odpowiednio dobrane przesłona okienna powinna nie tylko być funkcjonalna, ale też łatwa w utrzymaniu czystości, i co ważne, powinna współgrać z kolorystyką pokoju, a także jego stylizacją.

Jakie są zalety firany?

Jeśli należymy do tradycjonalistów, dla których firanki są podstawowym elementem dekoracji i oprawy okna, na rynku czeka na nas szeroki ich wybór. Przeróżna kolorystyka, długość, a nawet faktura sprawią, że każdy z nas znajdzie coś ciekawego dla siebie. Firanki żakardowe, tiulowe, w postaci sznurków…wyliczać można by jeszcze długo. W przypadku firanek, warto pamiętać o ich regularnych odkurzaniu i praniu.

Niemniej jednak, jeśli zdecydujemy się na wybór firanek, które pełnią jedynie funkcję estetyczną (najlepiej sprawdzą się w kuchni, bądź salonie), koniecznym jest użycie dodatkowej osłony przed słońcem. W takim przypadku doskonale sprawdzą się różnego rodzaju zasłony, bądź rolety.

Jakie są zalety rolet?

W przypadku naszej sypialni, czy pokoju dziecięcego doskonale sprawdzą się rolety, które całkowicie chronią nas przed promieniami słonecznymi w sytuacji, kiedy nasz maluch udaje się na popołudniową drzemkę lub, kiedy chcemy uwolnić się w domu od silnego słońca.

Najczęściej rolety pokryte są specjalną, gumową warstwą, która doskonale chroni przed przenikaniem słońca do naszych pomieszczeń. W przypadku rolet, ich pielęgnacja jest bardzo prosta, bowiem wystarczy ją oczyszczać z kurzu przy pomocy odkurzacza, bądź miotełki. W przypadku zabrudzeń, pomocna będzie wilgotna szmatka.

Sprawdź cennik montażu rolet i żaluzji

Jakie są zalety zasłony?

Zasłony są doskonałym uzupełnieniem zawieszonych w oknie firanek.Grube – świetnie chronią nas przed dostępem światła do mieszkania, cienkie – nadają wyjątkowego charakteru naszemu pomieszczeniu. Z racji jednak dużej przepuszczalności promieni słonecznych, koniecznym jest zastosowanie dodatkowych osłon okiennych. Najlepiej cienkie, ozdobne zasłony sprawdzą się w salonie.

Jakie są zalety żaluzji?

Stosowane raczej w biurach, bądź pomieszczeniach stylizowanych na eleganckie, żaluzje nadadzą twojemu pomieszczeniu prostoty. Żaluzje to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na regulacji stopnia dopływu słońca. Żaluzje, bowiem dają Ci możliwość całkowitej osłony, bądź ustalenia wielkości przenikania promieni słonecznych. Ich konserwacja i czyszczenia wymaga od nas jednak czasu lub zakupu specjalnej szczotki, dzięki której czyszczenie żaluzji będzie czynnością prostą i szybką