Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty

Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty

Letnie miesiące, to nie tylko czas wakacji, ale także czas przygotowania pierwszoklasistów do szkoły. Bardzo często, poza szykowaniem wyprawki szkolnej, decydujemy się również na  przearanżowanie pokoju dziecka.

Najczęściej pójście dziecka do szkoły, nieodłącznie związane jest z koniecznością przearanżowania pokoju, czasem z wymianą mebli. Bowiem kolorowe, dziecięce mebelki, które doskonale współgrały w pokoju przedszkolaka, w przypadku ucznia już się nie sprawdzą. To bardzo ważne, aby pokój, w którym nasz pierwszak będzie spędzał swój czas, a także się uczył, był dla niego przyjazny.  Jak zatem zaaranżować pokój pierwszoklasisty?

Jak wybrać kolorystykę pokoju dziecka?

W przypadku dziecka, które właśnie wybiera się do szkoły, a co za tym idzie, będzie w nim spędzać dużo czasu, jak i uczyć się, bardzo ważnym jest, aby kolorystyka ścian pokoju ucznia wspomagała proces uczenia się, nie zaś, go rozpraszała.

Dlatego różne kolorowe szlaczki, kolorowe dziecięce naklejki, czy tapetę z dziecięcymi postaciami bajkowymi, warto już zastąpić. Czym?

Z pewnością przy urządzaniu pokoju ucznia, warto już kierować się nie tylko naszymi upodobaniami, ale także upodobaniami naszego dziecka.

Wybierając  kolor farby na ściany pokoju, czy dodatki, warto podpytać naszą pociechę o kolor, który najbardziej jej odpowiada. To bardzo ważne, aby nasze dziecko czuło się doskonale w swoim pokoju i czuło się za niego odpowiedzialne.

Dzięki dużemu zaangażowaniu w remoncie pokoju, doboru odpowiedniego koloru, nasze dziecko dużo chętnie będzie dbało o porządek w swoim pokoju.

W pokoju ucznia z pewnością sprawdzą się jasne, pastelowe barwy, które sprawią, że pokój będzie nie tylko jaśniejszy , ale też bardziej przytulny.

Jak dostosować biurko do wzrostu dziecka?

W pokoju naszego, młodego  ucznia z pewnością powinniśmy zadbać o stworzeniu dziecku kącika do nauki, czyli miejsca, w którym Twoje dziecko w spokoju odrobi lekcje. Ważnym jest, aby w takim kąciku znalazło się biurko.  

Jeśli właśnie  przymierzasz się do zakupu nowego biurka, jest kilka rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę. Przede wszystkim na  wielkość i wysokość biurka, bowiem od wzrostu naszego dziecka zależeć będzie wysokość siedzenia i położenie blatu.

I tak przyjmuje się różne wielkości:

Dla dziecka o wzroście:

– 98 – 121 cm – siedzenie – odległość 26 cm od podłogi, blat stołu – odległość 46 cm,

– 121 – 127 cm – siedzenie – odległość 30 cm od podłogi, blat stołu – odległość 52 cm,

– 127 – 142 cm – siedzenie – odległość  34 cm od podłogi, blat stołu – odległość 58 cm,

Ważnym jest również umieszczenie biurka w bliskim sąsiedztwie okna, tak, by dziecko odrabiało lekcje w dobrze oświetlonym miejscu. Oczywiście pamiętajmy też o lampce.

Co ważne, powinna się ona znajdować po przeciwnej stronie do ręki, którą dziecko na co dzień się posługuje. Czyli dla dziecka prawo-ręcznego lampkę stawiamy po lewej stronie, dla dziecka lewo-ręcznego zaś, po prawej stronie.