Narodziny pierwszego dziecka to sprawdzian dla młodych rodziców. Najczęściej przed porodem nie tylko przygotowujemy pierwszą wyprawkę dla naszego maluszka, ale także gorączkowo szykujemy dla niego pokój.
Co kupić i co ustawić w pokoju maluszka? Oto pytanie, z którym najczęściej borykają się młodzi, niedoświadczeni rodzice. Czy kupić łóżeczko, a może kojec? Lepiej kupić komodę, czy komodę z przewijakiem? Odpowiedzi na takie pytania, z pewnością szukał nie jeden z nas.
Oczywiście możliwości jest wiele. W zależności od wielkości pokoiku dziecka, ale przede wszystkim od zasobności naszego portfela.
Pokój dla maluszka – kupujemy meble
Oczywiście rodzaj i ilość mebli znajdujących się w pokoju dziecięcym uzależniona będzie od wieku naszej pociechy. O ile w pokoju niemowlęcia wystarczy zaledwie kilka podstawowych mebelków, o tyle w pokoju dwulatka, czy też przedszkolaka mebli powinno być już znacznie więcej.
Pokój dla maluszka – komoda z przewijakiem
Przygotowując pokój dla niemowlaka warto postawić na funkcjonalną komodę, połączoną z przewijakiem. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nam miejsca, także jest niezwykle funkcjonalne, gdyż wszystkie niezbędne rzeczy potrzebne do przebrania maluszka będziemy mieć w zasięgu ręki.
Pokój dla maluszka – łóżeczko.
Drugim, oczywiście najważniejszym elementem pokoju malca, jest jego łóżeczko. Przy jego zakupie upewnijmy się, że posiada odpowiednie atesty i całkowicie bezpieczne dla naszego dziecka. Odpowiednie łóżeczko najlepiej, aby posiadało regulowane szczebelki, które gdy nasz maluch zacznie chodzić będziemy mogli wyciągnąć, a także, aby miało regulowaną wysokość leżenia. W chwili, kiedy nasz maleństwo zacznie samodzielnie stawać w łóżeczku, koniecznym będzie obniżenie jego poziomu.
Pokój dla maluszka – fotel bujany
Co prawda obecność fotela bujanego nie jest konieczna, jednak fotel jest bardzo pomocny, zwłaszcza podczas karmienia dziecka.
Pokój dla maluszka – zabawki
Oczywiście, w przypadku niemowlęcia ilość zabawek jest znacznie ograniczona. Jednak warto, aby w łóżeczku malucha znajdowała się przytulanka. Pomocnym może okazać się również pozytywka, która ukoi naszego malca, gdy będzie płakał, lub utuli do snu, gdy będzie zmęczony.
Pokój dla maluszka – kolorystyka
Istotną różnicę w przygotowaniu pokoju dla niemowlęcia, czy też pokoju przedszkola, czy starszego dziecka stanowi również kolorystka pomieszczenia. O ile w przypadku starszego dziecka w pokoju powinny królować żywe i radosne kolory, o tyle w pokoju maluszka postawmy raczej na delikatne pastele. Dzięki jasnym, spokojnym kolorom, nasz niemowlaczek z pewnością szybciej zaśnie.