Czym są dachówki betonowe i jakie są ich zalety?

Czym są dachówki betonowe

Co prawda dachówki betonowe ( zwane inaczej cementowymi) stosowane są jako pokrycie dachów dużo krócej niż tradycyjne dachówki ceramiczne, nie mniej jednak, ze względu na ich wygląd estetyczny i wysoką trwałość, dachówki te cieszą się coraz większą popularnością.

Jak powstaje dachówka betonowa?

Przede wszystkim do wyrobu dachówek betonowych potrzebne są trzy podstawowe składniki: woda, cement i pasek kwarcowy. Tak uformowaną masę farbuje się pigmentami, które nie tylko są odporne na działanie wody, ale także są odporne na działanie promieni słonecznych i wysokie temperatury. Dopiero tak ufarbowaną i uformowaną dachówkę maluje się kilkakrotnie farbą akrylową.

Rodzaje dachówek cementowych

Do najczęściej stosowanych dachówek cementowych zaliczyć możemy dachówki typu:

• karpiówka, czyli płaska dachówka z dolną krawędzią prostą lub owalną. Istnieje możliwość jej ułożenia na dwa sposoby: w łuskę lub w koronkę,

• podwójna rzymska, czyli tradycyjna dachówka z dwoma wyprofilowaniami. Jest nie tylko bardzo ekonomiczna, ale też bardzo wydajna,
• taunus, czyli dachówka bardzo podobna do dachówki rzymskiej,

• pojedyncza esówka, czyli małoformatowa, lekka dachówka charakteryzująca się falistą linią,
• podwójna esówka, czyli asymetryczna dachówka falista. Najczęściej stosowana w przypadku tradycyjnych dachów,
• staroniemiecka, czyli oryginalna dachówka o niespotykanym kształcie, która świetnie nadaje się jako pokrycie dachów budynków zabytkowych.

Zalety dachówek betonowych

Kiedy przyjrzymy się dachówkom cementowym łatwo zauważymy ich zalety. A jest ich kilka.

Przede wszystkimw przypadku dachówek cementowych ich cena jest niższa nawet o 30% od ceny dachówek ceramicznych. Równie tanie są ich dachówki systemowe.

Nie bez znaczenia jest też ich ciężar. Jak wiadomo dachówki betonowe są ciężkie, a co za tym idzie są bardziej trwałe, jak również lepiej sprawdzają się w charakterze wyciszacza. Dzięki kilkukrotnemu pokrywaniu dachówek farbą akrylową, dachówki te są bardziej odporne na mróz, a także są niepalne. A dzięki wyselekcjonowanym surowcom i nowoczesnym procesom ich wytwarzania, dachówki cementowe nie tylko posłużą nam przez co najmniej 70 lat, ale skutecznie też uszczelnią dach chroniąc nas przed wilgocią.

Jakie dachówki cementowe kupować?

Ponieważ dachówki, to materiał, który narażony będzie stale na szereg niesprzyjających mu czynników, takich jak: opady atmosferyczne, wiatry, promienie słoneczne, czy mrozy, warto zainwestować w dachówki sprawdzonych producentów. Już od lat prym w tej branży wiodą cztery firmy: Euronit, Braas, Benders i firma Martens. Firmy te oferują nie tylko produkty najwyższej jakości, ale też udzielają gwarancji na zakupione dachówki.