Czym ogrzewać dom – piec gazowy, elektryczny czy kocioł gazowy

Czym ogrzewać dom

Każdy początek jesieni ma to do siebie, że zmusza wszystkich właścicieli domów i mieszkań z centralnym ogrzewaniem do zastanowienia się nad tym, czym ogrzewać dom podczas zbliżającej się nieuchronnie jesieni i mroźnej zazwyczaj zimy.

Możliwości tak naprawdę jest kilka, w zależności od naszych potrzeb, a także przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Niezależnie od tego, jaka formę ogrzewania wybierzemy, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim, jeśli nie znamy się na rzeczy, o montaż naszych urządzeń grzewczych najlepiej poprosić fachowca i speca w tej materii. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, że nasz piec został zamontowany w sposób prawidłowy i nie zagrażający naszemu bezpieczeństwu. Oczywiście przed każdym rozpoczynającym się sezonem grzewczym, musimy zadbać o przegląd i czyszczenie przewodów kominowych. Unikniemy w ten sposób ich zapchania lub rozsadzenia ich za sprawą osadzającej się sadzy. Jeśli jednak ciężko ci się zdecydować czy ogrzać dom, przedstawiamy pokrótce kilka sposobów ogrzewania domu.

Kocioł węglowy

Jeśli kwestii czym ogrzewać dom, zdecydujemy się na tradycyjne rozwiązania i ogrzewanie domu powierzymy naszemu staremu piecowi węglowemu, pamiętajmy zawczasu o przeglądzie jego stanu technicznego. Zdaniem użytkowników kotła węglowego, jest on jednym z tańszych sposób ogrzewania domu. Co prawda tona opału znacznie wzrosła przez ostanie lata, jednak w porównaniu w opłatami za ogrzewanie elektryczne, jest ono znacznie niższe. Kocioł węglowy daje nam dodatkowo możliwość palenia w nim różnego rodzaju opłatami, takimi jak: węgiel drzewny, czy brunatny, koks, a także drewno, papie a nawet tektura.

Niektórzy, choć jest to karalne i całkowicie zabronione, w kotłach węglowych utylizują też stare obuwie i odzież, czyli wszystko to, co jest zbędne w domu. Nie zdając sobie sprawy, jak bardzo w ten sposób szkodzą środowisku, jak i samemu kominowi i urządzeniu. Spalanie rzeczy tego typu powoduje powstawanie sadzy i lepiej substancji, która przyklejając się do przewodów kominowych, z czasem spowoduje ich całkowite zapchanie lub zniszczenie.

Piec gazowy

W kwestii czym ogrzewać dom, z punktu widzenia ochrony środowiska, piec gazowy jest znacznie bezpieczniejszy i łagodniejszy dla naszego środowiska. Niestety nie jest tak łagodny dla naszego portfela, bowiem w sezonie grzewczym nasze rachunki za gaz mogą wzrosnąć nawet czterokrotnie.

Ogrzewanie gazowe poza niską szkodliwością dla środowiska posiada jeszcze kilka atutów, z których jednym z najważniejszych jest jego uniwersalność, jeśli chodzi o miejsce umieszczenia. O ile kocioł węglowy musi, a przynajmniej powinien, stać w oddzielnym pomieszczeniu, o tyle piec gazowy może z powodzeniem stanąć w łazience, czy w kuchni lub na hollu.

Wszystko za sprawą coraz nowocześniejszego wyglądu, który coraz częściej nawiązuje do wyglądu lodówek, czy pralek. Piec ten ponadto jest łatwiejszy w obsłudze. Jednak w przypadku braku dostaw prądu, pozostaniemy również bez ogrzewania.

Piec elektryczny

Podobny w obsłudze i użytkowaniu jak piec gazowy, jest jednak znacznie droższy w eksploatacji.