Czym pokryć dach – Dachówka ceramiczna czy cementowa?

Dachówka ceramiczna czy cementowa

Śmiało można powiedzieć, że obie dachówki są do siebie bardzo podobne; obie mają podobny ciężar, kładzione są niemalże w ten sam sposób. A zatem, na czym polega różnica między nimi i na które się zdecydować przy kryciu dachu? Podpowiadamy.

Na pierwszy rzut oka, patrząc z dala na dach, trudno tak naprawdę je od siebie odróżnić. Zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe posiadają również podstawowe elementy uzupełniające, takiej jak: gąsiory, a także dachówki okapowe, boczne i wentylacyjne. A jednak, różnica przede wszystkim leży w materiale, z jakiego są formowane.

Kilka słów o dachówce ceramicznej

Cieszące się niesłabnącym powodzeniem dachówki ceramiczne już od czasów Imperium Rzymskiego dominują nie tylko na dachach budynków mieszkalnych, ale także na dachach świątyń, zabytkowych budowli na całym świcie.

Dachówka ceramiczna powstaje z wysoko wyselekcjonowanej gliny, która po uprzednim uformowaniu wypalana jest w specjalnych piecach.

W procesie barwienia gliny, czy też angobowani, dachówkom nadawane są przeróżne kolory, dzięki którym każdy właściciel domu znajdzie coś dla siebie. Dla bardziej wymagających dostępne są również dachówki ceramiczne glazurowane. W przeciwieństwie do raczej „skromnej” dachówki cementowej, producenci dachówek ceramicznych prześcigają się w produkcji przeróżnych jej typów.

I tak możemy kupić: dachówki holenderskie i typu marsylka, zakładkowe płaskie, klasztorne, jak również  typu mnich-mniszka.

W przypadku, kiedy zdecydujemy się na dachówki ceramiczne, dostępny mamy też szerszy wachlarz elementów wykończeniowych (między innymi wzbogacony o tzw.kliny dachowe, które służą do krycia dachów stożkowych. W przypadku dachówek cementowych nie mamy już takiej możliwości). Przy zakupie dachówek, warto wiedzieć, że dachówki ceramiczne są szczególnie polecane do dachów o kącie nachylenia połaci od 16 do 45°.

Czym jest dachówka cementowa?


Dachówka cementowa powstaje z barwionej masy cementowej, którą po uprzednim jej formowaniu i sezonowaniu, maluje się farbą akrylową.

Zakupić można miedzy innymi: dachówki Marsylki, zakładkowe esówki, jak również płaskie karpiówki. W porównaniu z dachówką ceramiczną, dachówka cementowa jest materiałem znacznie tańszym nawet o 30%.

Tańsze są również jej elementy systemowe. Jeśli chodzi o okres żywotności dachówek cementowych, to można powiedzieć, że okres ten jest znacznie zbliżony do ceramicznej i wynosi około 70 lat ( w przypadku ceramicznej jest to okres 100 lat). Dachówki cementowe zalecane są do krycia dachów o nachyleniu od 22 do 60°.

Dachówki a utrzymanie ich czystości?

Jak każdy materiał, tak i dachówki, czy to ceramiczne, czy cementowe, z czasem ulegają zabrudzeniu. Jeśli nie lubimy porośniętych glonami, czy porostami dachów, warto zainwestować w glazurowane dachówki ceramiczne, które są nie tylko odporne na działanie glonów, ale także są najłatwiejsze do czyszczenia.

Równie łatwa w utrzymaniu czystości jest dachówka cementowa, której fabrycznie pomalowana powłoka skutecznie osłania ją przez inwazją glonów. Jeśli jednak jesteś amatorem zielono porośniętych dachów, koniecznie skuś się na dachówki ceramiczne naturalne.