Kostka brukowa – co warto wiedzieć?

kostka brukowa co warto wiedzieć

Jeśli jesteś znudzony asfaltowymi chodnikami lub płyty, którymi wyłożony był twój podwórkowy chodnik wciąż pękają, warto rozważyć jego przebudowę.

Nic bardzo nie popsuje wizerunku naszego podwórka, czy też terenu przydomowego jak pękający lub zaniedbany chodnik, czy tez podjazd do garażu. Można śmiało powiedzieć, że chodnik i teren wokół domu, to prawdziwa wizytówka każdego gospodarza. Po odpowiednio zagospodarowanym i przygotowanym tereni wokół domu poznać dobrego gospodarza.

Atuty kostki brukowej

Jeśli zmęczony jesteś wciąż połamanymi kostkami, lub nudnym wyglądem asfaltowego podjazdu, warto zastanowić się nad użyciem kostki brukowej, która stanowi świetną ich alternatywę. Kostka brukowa, czyli ociosany kamień, w przeciwieństwie do płyt, jest bardziej trwały i odporny na wstrząsy i naciski. Jeśli jeszcze zastanawiasz się dlaczego kostka brukowa jest najodpowiedniejsza na podłoże twojego podjazdu, podpowiadamy. Kostki brukowe, a zwłaszcza kostka granitowa jest niezwykle trwała i odporna na niskie temperatury, a także na wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne. Dzięki różnorodnej kolorystyce i fakturze, odpowiednio przygotowując projekt na przykład podjazdu, możemy stworzyć jedyny i niepowtarzalny teren wokół domu, który zapewni naszemu otoczeniu wyjątkowego klimatu.

Kostka brukowa nie równa kostce brukowej.

Kiedy zdecydujemy się na zakup kostki brukowej, warto zawczasu wiedzieć o kilku istotnych cechach. Jeśli widzisz kostkę brukową i zastanawiasz się dlaczego kostka brukowa jest spiłowana z kilku stron, odpowiadamy! Nie jest to wówczas kostka brukowa z prawdziwego zdarzenia, a jedynie tańsza jej wersja, zwana oflisami. Niech nie zwiodą nas zapewnienia sprzedawcy, iż kostka jest wysokiej jakości. Wręcz przeciwnie. Oflisy są mniej trwałe, a wzory stworzone przy ich użyciu, nie mają już takiego uroku jak te stworzone z oryginalnej kostki brukowej. Dlatego zanim kupisz kostkę brukową po okazyjnie niskiej cenie, zapytaj najpierw sprzedawcę dlaczego kostka brukowa jest tak tania?

Co warto wiedzieć kupując kostkę brukową?

Podobnie jak większość materiałów budowlanych, tak też i kostka objęta jest określonymi normami, które powinna spełniać. Towar zawsze warto kupować od sprawdzonego i zaufanego producenta. Tylko w ten sposób możemy ustrzec się zakupu wadliwego towaru, który z czasem skruszeje i narazi nas na dodatkowe koszta.

Przy zakupie warto też zwrócić uwagę, czy kostka brukowa posiada:

– wszystkie boki łupane,

– czy jej wgłębienia i wypukłości kostki mają maksymalnie do 10 mm,

– czy ściany boczne są prostopadłe do górnej powierzchni.

Na tej podstawie możemy określić, czy kostka brukowa, którą zamierzamy kupić jest rzeczywiście kostką brukową.