Domy prefabrykowane – zalety i wady

Domy prefabrykowane zalety i wady

W czasach, kiedy każda minuta jest na wagę złota, coraz częściej śladem Skandynawów, decydujemy się na gotowe domy. Takie rozwiązanie, choć trochę droższe od domu tradycyjnego, pozwoli nam w bardzo krótkim czasie zamieszkać w wymarzonym domu.

Domy z prefabrykatów, to domy, których elementy (takie jak: ściany, fragmenty stropów, a nawet przestrzenne, o dużych rozmiarach moduły) powstają w fabryce, a następnie przewożone są na plac budowy.  

Takie rozwiązanie pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu, a co ważne, domy budowane w ten sposób, są równie trwałe, jak i domy budowane w sposób tradycyjny.

Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Fundamenty. Zanim wybierzesz konkretną firmę i konkretny model domu, upewnij się jak wygląda sprawa fundamentów.

Coraz częściej bowiem firmy montujące prefabrykowane domy, wymagają, aby na placu budowy znajdowały już wylane fundamenty, na których dany dom będzie można osadzić.

Zdarzają się też firmy, które fundamenty wolą wylewać samodzielnie (oczywiście za dodatkową opłatą). Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, upewnij się, jaka jest polityka firmy w tej kwestii.

Projekt. Upewnij się również, czy dana firma dysponuje własnymi projektami, czy też zdecydowanie woli, kiedy klient zgłasza się z własnym projektem.

Zalety domów prefabrykowanych

– poszczególne elementy domu prefabrykowanego poddawane są kontroli technicznej,

– szybki czas montażu,

– wysoko wykwalifikowani pracownicy,

– nie ma potrzeby zatrudnienia inspektora nadzoru,

– każdy dom prefabrykowany objęty jest gwarancją, a co za tym idzie, ewentualne usterki będą naprawiane na koszt firmy,

– czystość po zakończonych pracach,

– brak opóźnień z powodu złej pogody.

 

Wady domy prefabrykowanych

– musimy posiadać całą kwotę potrzebną na postawienie budynku,

– fundament we własnym zakresie

– koszty budowy są zwykle wyższe

– Instalacja elektryczna i wod.-kan. musi być zaplanowana wcześniej

– wysoka akustyka ścian i stropów

– niższa zywotność

– cieńsze ściany

– musimy zapewnić dostęp do działki samochodom ciężarowym i dźwigom,

Co warto wiedzieć podpisując umowę?

Podpisując umowę, należy sprawdzić, czy wszystkie zamieszczone w niej dane są prawidłowe, a zatem czy podany jest prawidłowy zakres prac, jakie dana firma ma wykonać, a także, jaki rodzaj materiałów budowlanych ma zostać wykorzystany.

Pamiętaj, że jeśli któryś z danych materiałów Ci nie odpowiada, masz prawo do zmiany. W umowie, co ważne, musi również znajdować się adnotacja odnośnie terminu zakończenia prac budowlanych.  

Pamiętaj, aby podpisując umowę ustalić szczegółowo kwestie montażu, transportu, rozładunku, czy prac wykończeniowych. Upewnij się też, które z prac są wliczone w koszt domu, a za które będziesz musiał dopłacić.