ile kosztują tynki maszynowe?

ile kosztują tynki mazynowe

Maszynowe nakładanie tynków to świetny sposób na usprawnienie prac na budowie lub w mieszkaniu. Tynki maszynowe są wykonywane z dużą precyzją nawet na bardzo dużych powierzchniach. Usprawnienie przebiegu całego procesu oraz wygoda to główne czynniki zachęcające do wyboru metody maszynowego wykonywania tynków. Tynki maszynowe cena w 2023.

Ile kosztują tynki maszynowe – cena robocizny?

Koszty samej robocizny za wykonanie tynków maszynowych utrzymują się w granicach około 20 – 30 zł/m². Za usługę robocizny wraz z materiałem trzeba zapłacić mniej więcej 40 – 50 zł/m². Za wykonanie tynków maszynowych o powierzchni 150 m² koszty samej robocizny wyniosą więc 3000 – 4500 zł.

Tynki maszynowe – wady i zalety

Wykonanie tynków w mieszkaniu lub domu metodą maszynową ma wiele zalet, które zachęcają do wybierania tego rozwiązania na różnej wielkości powierzchniach.

Zalety:

  • Oszczędność czasu – przede wszystkim maszynowe wykonanie tynków zabiera zdecydowanie mniej czasu w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Dzięki temu kolejne prace remontowo-budowlane mogą przebiegać również nieco szybciej.
  • Wydajność – maszynowe wykonanie tynków zdecydowanie zwiększa wydajność prac na budowie bądź remoncie. W porównaniu z tynkowaniem ręcznym można wykonać 3 do 4 razy więcej pracy w podobnym czasie i nakładzie pracy.
  • Mieszanka – do maszyn używanych w tego typu pracach wsypuje się suchą mieszankę. W maszynie zostaje ona wymieszana z wodą. Dzięki temu nie trzeba samemu przygotowywać mieszanki do zrobienia tynków.

Wady:

  • Niskie temperatury – tynki maszynowe muszą być nakładane w pomieszczeniach, w kórych nie ma zbyt niskich temperatur. Zaleca się wykonywanie prac w pomieszczeniach o temperaturze wyższej niż 5 stopni. 

Tynki maszynowe – rodzaje i właściwości

Wybór rodzaju tynków jest bardzo ważny, dlatego warto poznać dostępne możliwości oraz zdecydować się na rozwiązanie najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb.

  • Tynki gipsowe – są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem tynków nakładanych maszynowo. Przeważnie tynki gipsowe są również wzbogacane kruszywami lekkimi w postaci dodatków, aby poprawić elastyczność oraz wydajność. Tynki gipsowe są paroprzepuszczalne, mają zdolność regulacji wilgoci, są ognioochronne, jak i odporne na ścieranie. Tynki gipsowe wykonywane maszynowo są gładkie i równe. Można je wykonywać również w łazienkach, jak i kuchniach.
  • Tynki cementowo-wapienne – mieszanka składa się z cementu, gipsu oraz dodatków mineralnych kruszyw. Dzięki temu tynk staje się lepiej urabialny, a także łatwo się nanosi. Tynki cementowo-wapienne są odporne na wilgoć, dzięki czemu dobrze sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Podczas aplikacji należy położyć przynajmniej dwie warstwy, aby tynk był trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  • Tynki akrylowe – tynki tego rodzaju powstają z żywicy akrylowej, kruszyw ze strukturą baranka, a także wypełniaczy mineralnych. Mogą być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz. Ze względu na dodatek specjalnych związków hydrofobowych mają dużą odporność na zmywanie oraz charakteryzują się wodoszczelnością. Tynki akrylowe mają również substancje biobójcze, dzięki czemu ograniczone zostaje rozwiajnie się grzybów bądź glonów. 

Tynki maszynowe – wykonanie krok po kroku

Tynki maszynowe można wykonywać w temperaturach powyżej 5 stopni oraz w chwili, gdy upłynie przynajmniej kilka tygodni od zakończenia prac związanych ze stanem surowym zamkniętym. 

  • Przygotowanie maszyny – w pierwszej kolejności należy przede wszystkim ustawić ilości i stosunek wody, która będzie dodawana do suchej mieszanki w agregacie. Pierwsze natryskiwanie tynku nie jest traktowane jako właściwa warstwa.
  • Nakładanie tynku – następnie mieszankę należy nakładać starannie poprzez natryskiwanie równomiernie od góry do dołu. Po tym, gdy pierwsza warstwa tynku zostanie związana należy zastosować metowę wyrównywania łatą typu H. Kolejne wyrównywanie należy przeprowadzić metodą trapezową. 
  • Woda – kolejnym korkiem jest lekkie i bardzo ostrożne zraszanie powierzchni tynku wodą oraz zacieranie specjalną pacą styropianową, a następnie pacą wraz z gąbką.

Ile kosztują narzędzia do wykonania tynków maszynowych?

Agregat tynkarski nadający się do profesjonalnego i dokładnego nakładania mieszanek kosztuje około 30 000 – 45 000 zł. 

Tynki maszynowe – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje jeden metr tynku maszynowego?

Za wykonanie jednego metra kwadratowego tynku maszynowego trzeba zapłacić 40 – 50 zł. W tej kwocie zawarte są koszty materiału oraz robocizny.

Ile metrów tynku dziennie?

W zależności od stopnia przygotowania podłoża, a także panujących warunków dziennie można wykonać nawet do 100 zł/m².

Czy tynk maszynowy trzeba gruntować?

Gruntowanie świeżej ściany zapewnia ochronę przed odciąganiem wilgoci nanoszonej masy tynkarskiej.

Jakie tynki najtańsze?

Najtańszym rozwiązaniem są tynki mineralne, któe posiadają bazę cementową.

Jaki tynk w starym domu?

Tynki wapienne można nanosić na warstwy starej warstwy innych tynków.