ile kosztuje tapicerowanie mebli?

tapicerowanie mebli cena

Profesjonalne tapicerowanie mebli to doskonała metoda pomagająca odnowić stare wyposażenie domu lub mieszkania, a także sposób na całkowitą odmianę aranżacji wnętrz. Do tapicerowania można wybrać materiały w dowolnym kolorze oraz o niepowtarzalnej strukturze. Samodzielne tapicerowanie mebli może być niezwykle czasochłonne i trudne, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalisty. Tapicerowanie mebli cena w 2023.

Ile kosztuje tapicerowanie mebli – cena robocizny?

Za tapicerowanie kanapy należy średnio zapłacić około 1000 – 2500 zł w zależności od jej rozmiarów. Za obicie na nowo fotela wypoczynkowego cena wyniesie około 550 – 700 zł. Wykonanie obicia krzesła to koszt w granicach 120 – 150 zł.

Tapicerowanie mebli – wady i zalety

Tapicerowanie mebli pozwala odmienić całkowicie ich wygląd i pozwala dalej użytkować wyposażenie starego domu lub mieszkania. Należy jednak rozważyć wszystkie korzyści, jak i wady tapicerowania.

Zalety:

  • Nowa aranżacja – wykonanie tapicerowania mebli pozwala odmienić całkowicie wygląd całej aranżacji. Między innymi obicie na nowo kanapy w salonie może nadać pomieszczeniu zupełnie nowego stylu i charakteru.
  • Odnowienie starych mebli – usługi tapicerowania pozwalają odnowić wygląd starych mebli. Między innymi można dzięki temu wykorzystać stylizowane i wyjątkowo stylowe fotele otrzymane od starszego pokolenia, które przed tapicerowaniem jedynie zalegały w piwnicy lub na strychu.
  • Naprawa zużytej tapicerki – tapicerowanie nie zawsze musi oznaczać całkowitą odmianę wyglądu mebli. Można również dzięki temu odnowić zużyty już materiał w wyniku codziennej eksploatacji. Między innymi krzesła znajdujące się przy stole w jadalni po kilku latach użytkowania mogą nosić wyraźne i zauważaln ślady użytkowania.

Wady:

  • Koszty – czasem koszt tapicerowania może wydawać się wysoki. Szczególnie w przypadku starych mebli cena może wydawać się wygórowana. Należy jednak rozważyć wartość sentymentalną fotela po dziadku lub ulubionych krzeseł po babci.

Tapicerowanie mebli – na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału?

Poszukując nowe materiału na tapicerkę krzeseł, foteli, kanap lub innych mebli warto zachować ostrożność. Nie każdy materiał sprawdzi się bowiem w tego typu sytuacjach. Przede wszystkim warto sprawdzić splot tkaniny oraz jakość jej wykończenia. Dzięki temu nowa tapicerka posłuży nawet wiele lat i nie będzie nosiła wyraźnych znamion użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj mocowania tapicerki do mebli. Jeśli osoba wykonująca usługę nie użyje elementów dobrej jakości to bardzo szybko można dostrzec uchybienia i lekkie zniszczenia. Wybór koloru, wzoru oraz faktury tapicerki to kwestie w pełni indywidualne.

Tapicerowanie mebli – krok po kroku

Przeprowadzone właściwie tapicerowanie to gwarancja satysfakcji oraz zadowolenia z użytkowanego mebla nawet przez wiele lat.

  • Przygotowanie materiału – w pierwszej kolejności należy przygotować materiał, w którym trzeba zrobić wykrój. Przygotowanie wykroju powinno być poprzedzone dokonaniem precyzyjnych pomiarów. Wykrój musi być dopasowany do kształtu oraz rozmiarów tapicerowanego mebla.
  • Demontaż starego obicia – podczas zdejmowania starego obicia należy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie konstrukcja mebla może ulec zniszczeniu i nie nadawać się do ponownego obicia. 
  • Wypełnienie – po zdjęciu starego obicia należy sprawdzić stan wypełnienia siedziska. Jeśli jest to konieczne należy całkowicie wymienić wypełnienie.
  • Nakładanie materiału – kolejny etap do nałożenie materiału na siedzisko oraz oparcie, a następnie naciągnięcie go. Dzięki temu materiał nie pozostanie w żadnym miejscu luźny bądź zmarszczony. Materiał należy zabezpieczyć odpowiednimi elementami z pomocą zszywacza lub kleju.
  • Składanie mebli – ostatni etap to złożenie całego mebla, jeśli jego konstrukcja została rozkręcona. Po zakończeniu tego etapu nową tapicerkę można oczyścić i przygotować do użytkowania.

Ile kosztują narzędzia do tapicerowania mebli?

Profesjonalne kleszcze tapicerskie, czyli tak zwany zszywacz kosztuje w granicach 250 – 330 zł. Tańsze odpowiedniki kosztują w granicach 100 – 130 zł, jednakże nie są zbyt dobrej jakości.

Tapicerowanie mebli – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje tapicerowanie mebli?

Koszt tapicerowania ustala się indywidualnie. Najczęściej cena za nowe obicie kanapy to około 1000 – 2500 zł. Za fotel trzeba zapłacić około 550 – 700 zł, a za jedno krzesło około 120 – 150 zł.

Czy opłaca się tapicerować meble?

W przypadku starych mebli tapicerowanie pozwala nadać im nowoczesny wygląd i umożliwić dalsze użytkowanie.

Co jest potrzebne do tapicerowania mebli?

Niezbędne jest wybranie odpowiedniego materiału, użycie kleszczy tapicerskich oraz narzędzi do skręcania konstrukcji mebli.

Jak zmienić kolor kanapy?

Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie nowego obicia w wybranym kolorze.

Ile metrów materiału na obicie kanapy?

W zależności od rozmiarów oraz kształtu i formy kanapy potrzeba około 7 – 15 mb materiału na jej ponowne obicie.