Stworzenie niepowtarzalnej zabudowy balkonu to szansa na zyskanie zupełnie odmienionej przestrzeni do relaksu. Zabudowa balkonu może być wykonana z wielu różnych materiałów. Należy jednak być ostrożnym, gdyż niektóre modyfikacje wymagają odpowiedniego zgłoszenia oraz uzyskania zgody. Część prac wykonywanych podczas montowania zabudowy balkonu traktowana jest bowiem jako instalowanie urządzenia, które jest ściśle opisane w przepisach prawa. Wykonanie zabudowy balkonu cena w 2023.
Ile kosztuje wykonanie zabudowy balkonu – cena robocizny?
Za zabudowę balkonu trzeba zapłacić około 650 – 900 zł za metr kwadratowy. W większości przypadków profesjonalne firmy liczą koszty materiałów oraz robocizny razem i wynosi to około 1500 – 1850 zł za metr kwadratowy zabudowy.
Zabudowa balkonu – wady i zalety
Wykonanie zabudowy balkonu to sposób na nowoczesne zaaranżowanie tej przestrzeni w sposób odpowiadający domownikom. Tak jak wiele nietypowych rozwiązań zabudowa balkonu ma pewne oczywiste plusy, lecz również nie pozbawiona jest minusów.
Zalety:
- Powiększenie mieszkania – czasem wraz z zabudową balkonu właściciel mieszkania decyduje się na wyburzenie jednej ze ścian. Pozwala to powiększyć sąsiadujący z balkonem pokój i znacząco go powiększyć. Najlepiej efekt wygląda w przypadku salonu.
- Wyjątkowy kącik do odpoczynku – stworzenie zabudowy na balkonie może być pomocne w przygotowaniu kącika służącego do relaksu. Na balkonie można wtedy ustawić bujną roślinność, zestaw wypoczynkowy z kanapami i fotelami, zaprojektować ciekawe oświetlenie lub przygotowac miejsce do ćwiczeń fizycznych.
- Odcięcie od hałasu – wykonanie odpowiedniej zabudowy na balkonie w mieszkaniu, które znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Balkon staje się wyciszony i odgrodzony od hałasu dając domownikom wytchnienie w wolnych chwilach.
- Zimowy ogród – zabudowanie balkonu pozwala stworzyć swoistą szklarnię dla roślin. Dzięki temu można przez cały rok cieszyć się pięknymi kwiatami, a nawet ziołami.
- Ochrona – zabudowanie balkonu może podnieść poczucie bezpieczeństwa domowników, szczególnie w przypadku mieszkań znajdujących się na niższych piętrach. Włamywacze nie są raczej skorzy do forsowania zabudowanych balkonów, dzięki czemu domownicy mogą czuć się chronieni.
- Izolacja cieplna – dużą zaletą może być również mniejsza utrata ciepła w mieszkaniu, dzięki czemu rachunku za ogrzewanie nieco spadają.
Wady:
- Uzyskanie zgody – w przypadku robienia zabudowy stałej wpływamy między innymi na wygląd całego bloku, ewentualny komfort innych mieszkańców oraz ogólną konstrukcję budynku. Dlatego też konieczne jest uzyskanie zgody od administracji zajmującej się nieruchomością.
Zabudowa balkonu – rodzaje i właściwości
Balkon można zabudować w zasadzie na dwa sposoby.
- Zabudowa ramowa – zabudowa składa się przede wszystkim z wielu profili, w które montuje się szklane szyby lub z innego tworzywa. Ramy zazwyczaj wykonane są z aluminium. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierany sposób zabudowania balkonu lub tarasu, gdyż charakteryzuje się dużą estetyką i atrakcyjną ceną.
- Zabudowa bezramowa – zabudowy bezramowe powstają ze szkła hartowanego, które najczęściej występuje w grubości około 6 do maksymalnie 10 mm. Zabudowa bezramowa może być stosowana nawet na balkonach o bardzo nietypowych kształtach. Szyby w zabudowach bezramowych montowane są na specjalnych prowadnicach.
Zabudowa balkonu – montaż krok po kroku
Zabudowa balkonu wymaga wykonania kilku ważnych kroków, od których zależa efekty wizualne oraz poczuce bezpieczeństwa domowników.
- Płyta na balkonie – przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z zabudową balkonu należy dokładnie sprawdzić płytę balkonu. Niezbędne jest między innymi skontrolowanie jej w poziomie oraz pionie, gdyż ma to znaczenie dla stworzenia konstrukcji zabudowy z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. Zabudowa zostaje odpowiednio dopasowana do poziomu płyty balkonu i nie stwarza zagrożenia, a także umożliwia swobodne dbanie o jej stan oraz czystość.
- Stabilna konstrukcja – wszystkie ramy i prowadnice muszą być zamontowane w sposób stabilny i staranny. Należy więc usunąć warstwę ocieplenia ze ściany, aby konstrukcja była właściwie przymocowana, a także odporna nawet na bardzo duże obciążenia.
- Montaż szyb – ostatnim etapem jest montaż szyb do stworzonej wcześniej konstrukcji składającej się z prowadnic lub ram. Należy zachować ostrożność, aby żaden element na tym etapie nie uległ zniszczeniu.
Ile kosztują elementy zabudowy balkonu?
Ramowa zabudowa balkonu z szybami grubości 4 mm może wynieść około 480 – 650 zł/m², natomiast z szybami grubości 6 mm trzeba zapłacić w granicach 570 – 770 zł/m².
Zabudowa balkonu – 5 często zadawanych pytań
Czy zabudowa balkonu wymaga zgody?
Przed rozpoczęciem prac związanych z zabudową balkonu należy uzyskać pozwolenia od administracji budynku, zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej.
Czy zabudowa balkonu wycisza?
Jak najbardziej zabudowa balkonu może stanowić element wyciszający od znajdującej się w pobliżu ruchliwej i głośnej ulicy.
Czy można zrobić balkon w bloku?
Wykonanie balkonu w bloku jest dużą ingerencją między innymi w konstrukcję budynku, dlatego bezwzględnie wymaga to uzyskania odpowiedniej zgody.
Jak zabudować balkon bez pozwolenia?
Bez pozwolenia balkon można jedynie osłonić, na przykład wykorzystując materiał rattanowy. Na wykonanie stałej zabudowy balkonu zawsze trzeba mieć pozwolenie.
Czy warto zabudować balkon?
Jest to kwestia bardzo indywidualna. Z pewnością jednak warto rozważyć zabudowę balkonu w pobliżu ruchliwej i hałaśliwej ulicy.