Żaluzje plisowane to perełki wśród różnorodnych form osłony na okna. Głównie ze względu na możliwość stopniowego zasłonięcia. Co więcej, plisy podnosi się zarówno od góry, jak i od dołu. Zatem to niezwykle funkcjonalna wersja żaluzji. Oprócz tego zapewniają ciekawy wystrój wnętrz, a także pasują do okien o mniej standardowych kształtach. Jaka jest cena żaluzji plisowanych?
Ile kosztują żaluzje plisowane – cennik?
Rolety plisowane kupimy od 78 do 100 zł/sztukę. Dotyczy to modelu dobrej jakości i w standardowych rozmiarach. Ostateczna cena zależy od nieszablonowych kolorów, lub faktur.
Żaluzje plisowane – rodzaje i właściwości
Na rynku znajdziemy wiele wersji żaluzji plisowanych. Wśród najpopularniejszych warto wyróżnić:
- żaluzje plisowane wolnowiszące – (brak prowadnicy, materiał żaluzji swobodnie zwisa, sprawdza się przy oknach tarasowych i balkonowych),
- żaluzje plisowane w kasecie – (w kasecie znajduje się materiał żaluzji, co pozytywnie wpływa na schludny wygląd okna, na powierzchni materiału nie zbiera się kurz),
- żaluzje plisowane jednofunkcyjne – (możliwość odsłonięcia okna tylko od góry),
- żaluzje plisowane dwufunkcyjne – (możliwość odsłonięcia okna od obu stron).
Żaluzje plisowane są tworzone przede wszystkim z materiałów sztucznych, ale także naturalnych. Dzięki takim materiałom zyskujemy szeroki dostęp do kolorów.
Żaluzje plisowane – wady i zalety
Żaluzje plisowane możemy stosować zarówno w biurach, jak i w domach. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto poznać zarówno wady, jak i zalety tego produktu. Do zasadniczych korzyści należą:
- Materiał żaluzji jest łatwy w utrzymaniu (możemy go prać).
- Możliwość odsłonięcia okna od góry i od dołu.
- Plisy przeważnie przylegają do szyby okna, co niweluje dopływ promieni słonecznych przez luki po bokach.
- Wariant z podwójnym materiałem tworzy specyficzną przestrzeń, wypełnioną powietrzem. W ten sposób żaluzja izoluje od hałasu i zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu.
- Materiał jest lekki, a tym samym zapewnia schludny efekt i nie przeciąża całego mechanizmu.
Z kolei, jeśli chodzi o istotne wady żaluzji materiałowych, to z pewnością mniejsza trwałość od aluminium i drewna. Tworzywo szybciej zacznie się odkształcać, a kolor pod wpływem promieni słonecznych straci swój pierwotny odcień.
Żaluzje plisowane – czym kierować się przy zakupie?
Żaluzje plisowane to bardzo powszechny rodzaj osłony na okna. Sprawdza się w każdym pomieszczeniu, a szczególnie, kiedy chcemy regulować dopływ światła w ciągu dnia. Zatem warto zwrócić uwagę na rodzaj i mechanizm sterowania. Na rynku dostępne są również wersje w pełni zautomatyzowane, które znacząco wpływają na poprawę komfortu użytkowania.
Producenci oferują spory wybór kolorów żaluzji materiałowych. Wybór zależeć będzie od całościowego wystroju domu. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na korelację między odcieniem materiału a przepuszczalnością światła. Jasne żaluzje będą wpuszczać do pomieszczenia więcej światła dziennego, od tych w ciemnych barwach.
Istotnym elementem podjęcia decyzji powinien być materiał, z jakiego wykonano żaluzje. Najczęściej powstają one z tworzyw i włókien sztucznych. Wbrew pozorom to właśnie one lepiej zachowują długotrwały kolor, odporny na działanie promieni słonecznych.
Żaluzje plisowane – 5 często zadawanych pytań
Jak działają żaluzje plisowane?
Żaluzje plisowane działają na zasadzie złożonego w harmonijkę materiału. Co więcej, możemy go rozwijać zarówno od góry, jak i od dołu.
Co lepsze plisy czy rolety?
Żaluzje plisowane dają więcej możliwości w operowaniu oświetleniem pomieszczenia. Dlatego plasują się nieco wyżej od standardowych rolet.
Dlaczego żaluzja plisowana odpada?
Żaluzja plisowana może odpadać, jeśli doszło do przerwania, lub uszkodzenia mechanizmu. Zdarza się również, że ze względu na materiał, produkt zaczyna się odkształcać.
Co jest lepsze plisy czy rolety dzień noc?
Rolety dzień noc nie dają pełnego zaciemnienia pomieszczeń. Oprócz tego za pomocą plisów możemy lepiej operować światłem w pokoju.
Czy plisy prześwitują?
Plisy przylegają do okna, dlatego promienie słoneczne nie przedostają się po bokach okna. Oprócz tego ciemne żaluzje będą przepuszczać tego światła jeszcze mniej.