Hale magazynowe to element nieodzowny w wielu dziedzinach współczesnej gospodarki. Bezpieczne przechowywanie maszyn, paczek, a nawet produktów rolnych wymaga odpowiedniej konstrukcji i warunków panujących wewnątrz. Oczywiście z punktu widzenia osób, które, chociażby kupują jedynie dom jednorodzinny, taka inwestycja może wydawać się kosmicznym kosztem o tyle wielu przedsiębiorców z racji prowadzonej działalności takie koszty ponosi. Oczywiście z racji na gabaryty budynku oraz wiele niezbędnych pozwoleń i dokumentów nie jest to najmniejsza inwestycja, jednak dobrze przeprowadzona nie tylko ułatwia pracę, ale i pozostaje solidna przez lata. Poniżej znajdą Państwo informację, o jakich kosztach mówimy i co odgrywa w nich najważniejszą rolę.
Ile zapłacimy za wybudowanie hali?
Badania geologiczne to pierwsze działanie, które musimy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek budowy. Ich koszt oscyluje w granicach 1000-3000 zł/ekspertyza. Po dokonaniu odpowiednich pomiarów przychodzi pora na zdobycie niezbędnych pozwoleń. Ich koszt w standardowych przypadkach to około 1000zł. Przygotowanie posadzki i fundamentów to koszt 250-400 zł/m2. Budowa konstrukcji ścian i dachu z gotowych komponentów to koszt 450-750 zł/m2 Montaż wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz wentylacji i systemów grzewczych to około 40-50% kosztów samej konstrukcji. Dodatkowo musimy się liczyć również z kosztem budowy odpowiednich przyłączy, pomieszczeń socjalnych czy chociażby zagospodarowania przestrzeni wokół inwestycji.
Co wpływa na koszt budowy hali?
Najważniejszym czynnikiem przekładającym na ogólny koszt budowy hali są użyte materiały. Obecnie na rynku najbardziej popularne są konstrukcje stalowe, głównie ze względu na swoją wytrzymałość, ale i stosunkowo niską cenę.
Decydując się na konstrukcje inne niż stalowe oraz te o specjalnym przeznaczeniu jak chociażby przeszklone bądź ogrzewane, finalnie musimy liczyć się z kosztami nawet o 75% większymi niż zwykłe hale stalowe.
Nie bez wpływu na cenę jest również jakość i wytrzymałość betonu użytego do wykonania fundamentów. Standardowo nośność posadzki to 1-2,5 tony/m2, jednak w niektórych przypadkach musi ona przekraczać wartość 5 ton/m2 a co za tym idzie jej koszt 80-150 zł/m2 w zależności od regionu.