ile kosztuje skuwanie płytek?

ile kosztuje skuwanie płytek

Stare płytki w łazience lub kuchni nie zawsze nadają się do dalszego użytku, a odnowienie całej powierzchni wymaga ich skucia. Skuwanie i demontaż płytek wymaga dużego zaangażowania i jednocześnie powoduje wiele zanieczyszczeń. Płytki mogą podczas skuwania pękać lub kruszyć się, a następnie spadać w różnych kierunkach. Do skutecznego zdemontowania starych płytek niezbędne są odpowiednie narzędzia, takie jak młotek, stalowy przebijak lub młoto-wiertarka, która posiada funkcję kucia. Skuwanie płytek cena w 2023.

Ile kosztuje skuwanie płytek – cena robocizny?

Koszty robocizny za skuwanie płytek wynoszą w granicach 50 – 75 zł/m². Za skucie płytek o powierzchni 50 m² trzeba więc zapłacić 2500 – 3750 zł. 

Czym skuwać płytki?

Pierwszą metodą skuwania płytek, któa przychodzi do głowy osobom podejmującym się samodzielnego demontażu jest wykorzystanie dłuta oraz młotka. Jest to jednak bardzo czasochłonny i nużący proces, który sprawdzi się w przypadku pojedynczych płytek. Do skucia większej ilości glazury oraz płytek na podłodze najlepiej użyć specjalnej młoto-wiertarki z funkcją kucia. 

Płytki – wady i zalety 

Zalety:

  • Czystość – położenie płytek w różnych miejscach oraz pomieszczeniach w nowym mieszkaniu może budzić pewne wątpliwości. Płytki mają wiele zalet, z których jedną z najistotniejszych jest prostota w utrzymywaniu czystości. Sprzątanie płytek ogranicza się do odkurzania od mycia, aby powierzchnia stała się czysta i błyszcząca. 
  • Funkcja ochronna – płytki mogą również pełnić funkcję ochronną i zapobiegać powstawaniu oraz rozprzestrzenianiu się wilgoci na ścianach. Położenie odpowiednio dopasowanych płytek na ścianie w kuchni chroni ścianę przed pobrudzeniem wodą oraz tłuszczem pryskającymi w każdą stronę podczas gotowania. 

Wady:

  • Koszty napraw – wadą takiego rozwiązania mogą być koszty napraw instalacji oraz rur, które znajdują się w ścianach lub posadzkach pod płytkami. W sytuacji wystąpienia awarii konieczne jest skucie płytek, a następnie położenie ich na nowo, co generuje koszty.

Płytki – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór płytek do nowego mieszkania jest w zasadzie kwestią indywidualną. Warto jednak kierować się kilkoma kwestiami, aby dokonać możliwie jak najlepszego wyboru. Bardzo duże znaczenie ma faktura powierzchni płytek, która może wpływać na łatwość utrzymywania czystości oraz widoczność wszelkich zabrudzeń. Ponadto istotny jest rozmiar płytek, gdyż położenie tej samej ilości płytek o małych wymiarach zajmie znacznie więcej czasu, a jednocześnie pozwoli zagospodarować znacznie mniejszą powierzchnię. Warto również zwracać uwagę na szczegółowe parametry, takie jak ścieralność, które mają znaczenie podczas wybierania płytek na podłogę. 

Płytki – montaż krok po kroku

Płytki można położyć samodzielnie, choć wymaga to pewnej wprawy i przede wszystkim zaangażowania oraz staranności.

  • Pomiary – wykonanie bardzo precyzyjnych pomiarów jest niezbędne do zakupu odpowiedniej ilości wybranych płytek, a także zaplanowania ciekawego wzoru. Płytki o tej samej powierzchni, lecz ułożone w inny wzór mogą pozwolić na zagospodarowanie zróżnicowanej ilości miejsca. Kupując wyliczoną ilość płytek warto zainwestować w dodatkową paczkę produktu, aby w razie konieczności mieć pod ręką więcej płytek.
  • Zaprawa lub klej – dobierając zaprawę bądź klej do płytek należy kierować się przede wszystkim rodzajem podłoża, do którego przyklejane będą płytki. Zaprawę należy przygotować już po dokładnym oczyszczeniu całej powierzchni, na której płytki będą ułożone.
  • Przygotowanie wzoru – decydując się na układanie płytek według określonego wzoru należy ułożyć wszystkie elementy wcześniej. Płytki w wybranym wzorze może położyć na podłodze, jeśli będą przyklejane do ściany lub w innym pomieszczeniu, gdy kładzie się płytki na posadzkę.
  • Układanie płytek – kolejnym krokiem jest nakładanie zaprawy lub kleju na powierzchnię ściany lub podłogi, a następnie ostrożne układanie płytek. Pomiędzy płytki należy wkładać specjalne krzyżyki. Podczas kładzenia płytek należy mieć zawsze pod ręką poziomicę i regularnie kontrolować ułożone już płytki.
  • Fugowanie – ostatnim etapem jest fugowanie, które odbywa się przynajmniej kilkanaście godzin po zakończeniu prac, gdy zaprawa lub klej całkowicie wyschną.

Ile kosztują narzędzia do skuwania płytek?

Za zestaw dłut do skuwania płytek należy zapłacić około 80 – 100 zł. Nowy młotek to koszt w granicach 15 – 30 zł. Ceny młoto-wiertarek z funkcją kucia wahają się około 300 – 400 zł.

Płytki – 5 często zadawanych pytań

Co zrobić po skuciu płytek?

Jeśli ściana lub podłoga po skuciu starych płytek jest nierówna należy wykonać niezbędne prace szpachlą cementową. Wyrównanie powierzchni jest konieczne przed położeniem nowej warstwy płytek.

Jak zdjąć stare płytki?

Najszybciej odbywa się to za pomocą młoto-wiertarki z funkcją kucia. Można również podjąć się usuwania starych płytek zwykłym młotkiem oraz metalowym wybijakiem.

Jak zdjąć płytki bez uszkodzenia?

Jest to możliwe za pomocą młotka oraz wybijaka metalowego, którym delikatnie podważy się uszkodzoną płytkę. 

Jak wyrównać podłogę po skuciu płytek?

Najlepiej użyć do tego samopoziomującej masy cementowej lub szpachli cementowej nakładanej specjalną pacą. Na większe nierówności i otwory najlepiej nałożyć zaprawę podkładową.

Czy trzeba usunąć stary klej po płytkach?

Stary klej powinien być usunięty, gdyż utrudni położenie nowych płytek oraz ich klejenie.