ile kosztuje dorobienie klucza?

dorobienie klucza cena

Dorobienie klucza najczęściej jest niezbędne w momencie, gdy mieszkanie lub dom zamieszkuje przynajmniej kilku domowników. Brak odpowiedniej ilości kluczy dla każdego z domowników może prowadzić do trudnych sytuacji, gdy ktoś jest zmuszony do czekania pod drzwiami mieszkania lub współdzielenia się zestawem kluczy z innym domownikiem. Dorobienie klucza należy zlecić profesjonaliście zwłaszcza w przypadku nietypowych rozmiarów i typów. Dorobienie klucza cena w 2023.

Ile kosztuje dorobienie klucza – cennik

W przypadku najbardziej standardowego klucza dorabianie kosztuje około 15 – 25 zł. Dorobienie klucza patentowego, podklamkowego oraz specjalnego, które są krajowe to cena wahająca się w granicach 15 – 20 zł. Za klucz zagraniczny koszt wyniesie około 20 – 25 zł. Dorobienie klucza nawiercanego i grawerowanego kosztuje około 35 – 45 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za dorobienie klucza rurowego lub zasuwowego i kosztuje to około 55 – 65 zł. 

Dorobienie klucza – rodzaje kluczy

Istnieje kilka podstawowych rodzajów kluczy, które służą na co dzień do otwierania domów, mieszkań i poszczególnych pomieszczeń.

  • Klucze mechaniczne – otwieranie zamka kluczem mechanicznym w głównej mierze opiera się na działaniu systemu zapadkowego. Klucze tego rodzaju posiadają tak zwane krzywki, których ukształtowanie jest dopasowane do formy zapadki. Klucze mechaniczne wciąż są często spotykane, stosunkowo tanie, proste w użytkowaniu i można je bez problemu dorobić.
  • Klucze proste – dla nieświadomych osób klucze proste wyglądają identycznie. W rzeczywistości różnią się jednak wyglądem języczka, który w każdym kluczu jest oryginalny i niepowtarzalny. Kształt języczka jest bezpośrednio dopasowany do zamka. Klucze proste również nie sprawiają trudności z dorobieniem.
  • Klucze magnetyczne – rodzaj klucza, który należy przyłożyć bezpośrednio do zamka w celu uruchomienia zapadki. Klucze magnetyczne wyposażone są w wewnętrzny zestaw fabrycznie umieszczonych tam magnesów. Otwieranie zamka kluczem magnetycznym jest bardzo proste i nie wymaga umieszczania go wewnątrz zamka.

Dorabianie klucza – nietypowe rodzaje i kształty

Nietypowe rodzaje kluczy to między innymi te do zamków historycznych, sejfów oraz kas pancernych. Dorabianie tego typu kluczy jest wykonywane najczęściej ręcznie ze względu na bardziej skomplikowany proces. Z tego względu usługa jest również droższa niż przypadku standardowych kluczy. Do nietypowych usług należy również dorabianie klucza do zamka. Między innymi dzieje się tak w przypadku zamków historycznych, do których klucz został zagubiony. W przypadku sejfów zakład ślusarski wymaga pisemnej zgody właściciela na każdorazowe dorobienie klucza.

Dorabianie klucza – przebieg krok po kroku

Dorobienie klucza należy zlecić w odpowiednim miejscu. Znalezienie właściwego zakładu ślusarskiego może być trudniejsze w przypadku nietypowych rodzajów kluczy i zamków.

  • Sprawdzenie stanu klucza – w pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić stan klucza. Jeśli bowiem posiada on jakiekolwiek wyszczerbienia, rysy lub pęknięcia to nowy klucz również będzie je posiadał. 
  • Podpięcie – po uznaniu stanu klucza oryginalnego za dobry należy podpiąć go do materiału, który profesjonaliści nazywają surówką. Następnie klucz trafia do maszyny kopiującej, która poddaje materiał surowy specjalistycznej obróbce. 
  • Szlifowanie – po zakończeniu etapu mechanicznej obróbki klucz zostaje dokładnie oszlifowany. Proces ten odbywa się za pomocą drucianej szczotki, dzięki której można się pozbyć wszelkich zanieczyszczeń oraz resztek po obróbce. 

Ile kosztują narzędzia do dorabiania klucza?

Maszyna kopiująca do standardowych kluczy to wydatek przynajmniej 3000 – 4500 zł. Za bardziej specjalistyczny sprzęt, który może służyć do nietypowych zleceń trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Dorabianie klucza – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje dorobienie klucza?

Za dorobienie klucza standardowego cena usługi może wynieść około 15 – 65 zł. Za nietypowe usługi, jak na przykład dorobienie klucza do sejfu należy zapłacić nawet kilkaset złotych.

Ile trwa dorobienie klucza do drzwi?

Klucze tradycyjne można dorobić w zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Nietypowe usługi i zlecenia wykonywane ręcznie przez ślusarza mogą być znacznie bardziej czasochłonne.

Jakich kluczy nie da się dorobić?

Nie ma kluczy, których profesjonalne zakłady ślusarskie nie będą w stanie skopiować. W niektórych sytuacjach usługa będzie jednak droższa, bardziej skomplikowana lub będzie wymagała podpisania zgody na odpowiednim dokumencie. 

Jak samemu dorobić klucz?

Nie można dorobić klucza bez dostępu do profesjonalnych maszyn kopiujących. Dlatego też najprostszą i jednocześnie najtańszą metodą jest skorzystanie z usług profesjonalnego zakładu ślusarskiego.

Czy dorabianie kluczy jest od ręki?

W zasadzie można powiedzieć, że dorabianie kluczy standardowych odbywa się od ręki. Trwa to bowiem zaledwie kilka bądź kilkanaście minut. Jedynie w przypadku bardziej skomplikowanych zleceń usługa może potrwać nieco dłużej i nie zostanie wykonana od razu.