ile kosztuje przeniesienie grzejnika?

Przeniesienie grzejnika cena

Niekiedy podczas remontu mieszkania lub domu konieczne jest przeniesienie grzejnika w inne miejsce. Bardzo ważne jest przeprowadzenie całej procedury z zachowaniem wszystkich środków ostrożności. W blokach, wieżowcach lub kamienicach nie można dokonać zmiany lokalizacji kaloryfera bez uzyskania odpowiedniej zgody. Ponadto niezbędne jest skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi proces w sposób właściwy i bezpieczny, aby grzejnik dobrze funkcjonował. Przeniesienie grzejnika cena w 2023.

Ile kosztuje przeniesienie grzejnika – cena robocizny?

Profesjonalne przeniesienie grzejnika kosztuje około 330 – 400 zł. Za zamontowanie niezbędnych zaworów robocizna wyniesie około 40 – 60 zł. Zdjęcie starego grzejnika to koszt wahający się od 130 – 260 zł.

Przeniesienie grzejnika – mieszkanie własnościowe w bloku

Właściciele mieszkań w blokach nie zawsze mają świadomość, że nie stają się automatycznie właścicielami instalacji grzewczej. W związku z tym w sytuacji, gdy trzeba przenieść i zmienić lokalizację grzejnika niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej zgody. Taka sytuacja jest przede wszystkim wynikiem zaprojektowania instalacji, aby zachować odpowiedni bilans cieplny. Zarządca instalacji grzewczej musi więc za każdym razem dokładnie przeanalizować czy zmiana miejsca grzejnika w konkretnym mieszkaniu nie wpłynie na bilans cieplny całego budynku.

Przeniesienie grzejnika – co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na przeniesienie?

Tylko złożenie odpowiedniego podania gwarantuje możliwość ubiegania się o pozwolenie na przeniesienie grzejnika i dokonanie zmian w instalacji grzewczej.

  • Projekt – niezbędne jest załączenie szczegółowej dokumentacji z projektem ewentualnych zmian oraz modernizacji proponowanych w mieszkaniu. Projekt powinien być wykonany przez specjalistę, który w późniejszym czasie będzie zajmował się pracami związanymi z przenoszeniem grzejników.
  • Model grzejnika – najczęściej zmiana lokalizacji grzejnika połączona jest również z wyborem nowego modelu. Należy umieścić więc w podaniu konkretna moc i parametry, jakie będzie miał nowy grzejnik. Bardzo ważne jest bowiem, aby nowy grzejnik został dopasowany do całej instalacji grzewczej i nie wpłynął negatywnie na ogólny bilans cieplny całego budynku.
  • Termin – w podaniu warto umieścić ewentualny termin wymiany grzejników. Jeśli remont w mieszkaniu będzie odbywał się w sezonie grzewczym może to spowodować dodatkowe utrudnienia również dla innych mieszkańców budynku. Konieczne jest bowiem najczęściej spuszczenie wody z instalacji, co wiąże się z wyłączeniem instalacji grzewczej w innych mieszkaniach.

Przeniesienie grzejnika – przebieg krok po kroku

Przeniesienie grzejnika to cały proces, który powinien być przeprowadzony przez specjalistę z odpowiednim doświadczeniem. Dzięki temu wszystkie prace przebiegną w sposób bezpieczny i prawidłowy.

  • Zgłoszenie – pierwszym etapem jest wykonanie projektu modyfikacji oraz wszystkich zmian. Projekt należy przedstawić w odpowiednim formularzu, który następnie zostanie złożony do zarządcy instalacji grzewczej. 
  • Demontaż – po uzyskaniu niezbędnej zgody na przeniesienie należy zdemontować stary grzejnik. Konieczne jest odcięcie dopływu wody, a często również spuszczenie wody z całej instalacji. 
  • Przeniesienie przewodów – po zdemontowaniu i odłączeniu starego grzejnika należy przełożyć przewody grzewcze w nowe miejsce. Ten etap wymaga niejednokrotnie skuwania płytek lub ścian, aby przewody najpierw wyjąć, a następnie ułożyć w odpowiednich miejscach w ścianie. Następnie przewody trzeba właściwie zabezpieczyć, ukryć i podłączyć. 
  • Założenie grzejnika – ostatnim etapem jest zamontowanie grzejnika w nowym miejscu i podłączenie go do instalacji. Fachowiec powinien dokładnie sprawdzić czy nowy grzejnik prawidłowo funkcjonuje w innej lokalizacji.

Ile kosztuje grzejnik?

Człon grzejnika żeliwnego kosztuje około 55-65 zł. Segment grzejnika aluminiowego o mocy 70 – 100 W to koszty w granicach 65 – 110 zł. Grzejniki stalowe, które przybierają najczęściej formę płyty są w cenie wahającej się od 300 – 700 zł. Koszt grzejnika konwektorowego to 300 – 500 zł. Za grzejniki kanałowe cena wynosi mniej więcej 800 – 1300 zł.

Przeniesienie grzejnika – 5 często zadawanych pytań

Czy można zmienić miejsca grzejnika?

Jak najbardziej jest to możliwe, lecz wymaga uzyskania odpowiedniej zgody od właściciela i zarządcy instalacji grzewczej. 

Ile kosztuje przeniesienie grzejnika?

Za przeniesienie grzejnika przez fachowca trzeba zapłacić około 330 – 400 zł.

Jak przenieść grzejnik?

Proces ten wymaga przełożenia i zmiany lokalizacji przewodów grzewczych i wyłączenia dopływu wody, a czasem i spuszczenia jej z całej instalacji. Dlatego przeniesienie grzejnika powinien wykonywać doświadczony fachowiec.

Czy grzejnik może być nad wanną?

Jest to możliwe, lecz należy zachować przynajmniej pół metra odległości od źródła wody.

Czy wymiana grzejników wymaga zgłoszenia?

W takich budynkach jak bloki czy kamienice należy uzyskać zgodę właściciela lub administratora budynku.