Ile kosztuje instalacja junkersa – cena w 2023?

Ile kosztuje instalacja junkersa

Junkers to kompaktowe i proste w obsłudze urządzenie, które zapewnia ciepłą wodę w mieszkaniu. Junkers podpinamy po instalację gazową i umieszczamy najczęściej w łazience lub kuchni. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się w mieszkaniach w bloku lub kamienicy, gdzie dostęp do ciepłej wody dostarczanej z sieci wodociągowej jest utrudniony lub zupełnie niemożliwy.

Największymi zaletami junkersów są niskie opłaty za eksploatację oraz stosunkowo niska cena urządzeń. Artykuł zawiera aktualne ceny instalacji junkersa oraz przegląd cen nowych pieców podgrzewających wodę. 

Co wpływa na koszt instalacji junkersa?

Na koszt instalacji junkersa składa się cena wykonania przyłącza gazowego oraz połączenia instalacji wodnej z piecem. Cena samej instalacji zależeć będzie od rodzaju pieca: drożej zapłacimy za instalację pieca z otwartą komorą spalania, natomiast mniej w przypadku komory otwartej. Znaczenie przy ustalaniu ceny przez fachowców może mieć również rozmiar junkersa, technologia podgrzewania wody oraz maksymalna moc osiągana przez junkers.

Ile kosztuje instalacja junkersa?

Za profesjonalnie wykonaną instalację junkersa zapłacimy średnio 400 – 500 zł.  Konserwacja oraz przegląd junkersa z otwartą komorą spalania kosztuje ok. 140 – 170 zł. Natomiast konserwacja oraz przegląd junkersa wyposażonego w zamkniętą komorę spalania to wydatek rzędy 230 – 280 zł.

Jakie są rodzaje junkersów?

Na rynku znajdziemy junkersy z otwartą oraz zamkniętą komorą spalania. Różnica pomiędzy tymi dwoma typa opiera się odmiennej budowie obudowy komory spalania. Junkers z otwartą komorą jest rozwiązaniem tańszym, jednak wielu ekspertów zwraca uwagę na mniejsze bezpieczeństwo tego typu urządzeń. Natomiast junkersy wyposażone w zamkniętą komorę nie wymagają podłączenia do komina (wystarczy podłączenie do przewodu powietrzno-spalinowego), jednak ich ceną jest nieco wyższa.

Istnieją również dwa rodzaje techniki podgrzewania wody, w które wyposażone są junkersy. Pierwszy opiera się na jednopunktowym ogrzewaniu wody (zazwyczaj junkersy do 10 kW mocy), który jest w stanie zapewnić ciepłą wodę wyłącznie do jednego punktu poboru. Innymi słowy domownicy nie będą w stanie  jednocześnie zmywać naczyń i brać prysznica.