Ile kosztuje montaż bojlera – cena w 2023?

instalacja bojlera - cena

Bojler to urządzenie służące do podgrzewania wody. Z racji prostej obsługi i niskich kosztów eksploatacji jest bardzo popularnym sposobem na uzyskiwanie ciepłej wody. Jednak każdy bojler posiada swoją datę ważności, po której korzystanie z niego przestaje być opłacalne, stąd – według zaleceń ekspertów i samych producentów – zaleca się wymianę bojlera po upływie 6 – 10 lat.

Charakterystyczne dla starych bojlerów jest osiąganie niskiej efektywności oraz żółta woda świadcząca o odłożeniu się wewnątrz kamienia. W artykule zawarliśmy informacje na temat aktualnych cen montażu oraz charakterystyki poszczególnych bojlerów.

Montaż bojlera – od czego zależy cena?

Cena montażu bojlera zależy w dużej mierze od jego pojemności. Ponadto do kosztów montażu należy doliczyć cenę demontażu starego zbiornika. Jeśli zamierzamy umieścić bojler w zupełnie nowym miejscu, niezbędne będzie wykonanie podejścia wodnego. Ten wydatek rów nież powinniśmy przewidzieć w naszym kosztorysie.

Ile kosztuje montaż bojlera?

Montaż nowego bojlera do 50 litrów kosztuje średnio 230 – 300 zł. Natomiast za montaż bojlera przekraczającego pojemność 50 litrów zapłacimy ok. 270 – 330 zł. Za wykonanie podejścia do nowego bojlera zapłacimy ok 150 – 250 zł. Koszt montażu bojlera gazowego wynosi średnio 400 – 550 zł.

Jakie są rodzaje bojlerów?

Podstawowym rozróżnienie opiera się na pozycji, w której ustawiamy bojler. Na rynku znajdziemy dwa typu:

  • bojler poziomy, który zawieszamy na ścianie,
  • bojler pionowy, który możemy zarówno ustawić na podłodze, jak i powiesić na ścianie.

Bojlery możemy również uszeregować pod względem technologi nagrzewania wody. Na rynku znajdziemy dwa typy:

  • bojler elektryczny: jest to rozwiązanie cieszące się największą popularnością. We wnętrzu bojlera znajduje się elektryczna grzałka ogrzewająca wodę do ustalonej z góry temperatury dzięki termostatowi. Szybkość nagrzewania wody zależy od ilości i mocy grzałek. Wielu ekspertów poleca bojlery elektryczne wyposażone w dwie grzałki. Powodem jest wysoka funkcjonalność tego rozwiązania: grzałki działają naprzemiennie lub jednocześnie na zmniejszonej mocy. Dzięki temu znacznie wydłuża się żywotność bojlera oraz obniża poziom zużycia energii.
  • bojler gazowy: jeśli dysponujemy w naszym domu podejściem gazowym, możemy pomyśleć o tego typu urządzeniu. Bojlery gazowe są w pełni automatycznymi urządzeniami grzewczymi, które posiadają szereg zabezpieczeń i zaworów, dlatego są niezwykle bezpiecznym rozwiązaniem. Ponadto wiele osób przekonują tanie koszty użytkowe bojlerów gazowych. Modele wykonane ze stali nierdzewnej zapewniają ochronę przed korozją oraz przekazywanie w pełni higienicznej wody do naszych kranów.

Ile kosztuje bojler?

Za prosty bojler elektryczny o pojemności 50 litrów zapłacimy ok. 250 – 300 zł. Natomiast ten sam bojler o pojemności 100 litrów będzie nas kosztował 500 – 650 zł. Bojler gazowy o pojemności 100 litrów to wydatek rzędu 1300 – 1600 zł.