ile kosztuje montaż boazerii?

Montaż boazerii cena

Dawniej boazeria stanowiła nieodłączny element wyposażenia prawie każdego domu i mieszkania. Obecnie na boazerię decydują się osoby, które urządzają swoje wnętrza w konkretnym stylu i pragną osiągnąć niepowtarzalny efekt. Aktualnie boazeria dostępna na rynku występuje w wielu ciekawych odcieniach i formach, dzięki czemu daje wiele możliwości aranżacyjnych. Montaż boazerii cena w 2023.

Ile kosztuje montaż boazerii – cena robocizny?

Koszty robocizny montażu boazerii oscylują w granicach 75 – 90 zł/m². Koszt dodatkowej pracy polegającej na zamontowaniu odpowiedniej listwy sufitowej do boazerii to około 20 – 25 zł/mb. 

Boazeria – wady i zalety

Boazeria ścienna może być niepowtarzalną i bardzo ciekawą alternatywą dla klasycznych tapet lub malowania ścian. Ma ona wiele zalet, lecz jednocześnie nie jest też pozbawiona pewnych wad.

Zalety:

 • Odporność na zabrudzenia – montując boazerię na ścianach we własnym mieszkaniu zyskuje się pewność łatwości z czyszczeniem niespodziewanie powstających zabrudzeń. Czasem wystarczy bowiem sucha lub jedynie lekko wilgotna szmatka, aby oczyścić boazerię z zabrudzeń.
 • Akustyka – zastosowanie boazerii na ścianie zapewnia zdecydowanie lepsza akustykę w mieszkaniu lub domu. Jest to szczególnie istotna cecha w blokach, które mają cienkie ściany. Montując boazerie zyskuje się większą prywatność i doskonałą akustykę.
 • Izolacja termiczna – szczególnie drewniany rodzaj boazerii ma pozytywny wpływ na termoizolację pomieszczeń. 

Wady:

 • Impregnacja – w przypadku boazerii drewnianej regularna i staranna impregnacja jest bardzo istotna. W przeciwnym razie deski będą z czasem zmieniać swój wygląd i niszczeć.
 • Nieprawidłowy montaż – w sytuacji, gdy boazeria nie będzie prawidłowo zamontowana to stwarza ryzyko rozwoju roztoczy lub innych drobnoustrojów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników.

Boazeria – rodzaje i właściwości

Współczesna boazeria wykonywana jest z różnych surowców, nie tylko drewna. Warto rozważyć wszystkie możliwości i wybrać taką boazerię, która będzie w największym stopniu odpowiadać indywidualnym potrzebom.

 • Boazeria z drewna – do produkcji można wykorzystać w zasadzie każdy rodzaj drewna. Zależne jest to właściwie tylko od potrzeb aranżacyjnych oraz możliwości finansowych inwestora. Należy jednak pamiętać, że boazeria drewniana może ulegać naturalnej degradacji i zniszczeniom. Bardzo ważne jest więc regularne impregnowanie drewnianych desek ściennych.
 • Boazeria z PCV – jest to bardziej nowoczesny rodzaj boazerii, która charakteryzuje się nieco większą funkcjonalność na co dzień. Boazeria z PCV nie ulega odkształceniom, jest odporna na wilogć oraz łatwa w czyszczeniu. Boazerię tego rodzaju można znaleźć w najróżniejszych odcieniach, barwach lub wzorach, dzięki czemu pasuje do wielu wnętrz.
 • Boazeria z MDF – jest to szczególny rodzaj boazerii stworzonej z płyt MDF. Pomimo lakierowania i zróżnicowanych wariantów kolorystycznych boazeria z MDF jest ponadczasowa i wygląda naprawdę elegancko w salonie bądź korytarzu.
 • Boazeria z korka – najbardziej ekologiczny rodzaj boazerii, która charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami akustycznymi. Ponadto ściany z boazerią korkową zapewniają świetną izolację cieplną. 

Boazeria – montaż krok po kroku

Zamontowanie boazerii we własnym domu lub mieszkaniu nie jest zadaniems szczególnie skomplikowanym, lecz należy wykonać to bardzo starannie.

 • Konstrukcja nośna – w pierwszej kolejności należy zadbać o przygotowanie odpowiedniej konstrukcji nośnej. Konstrukcja ta będzie stanowić tak zwany ruszt dla boazerii. Konstrukcję z listew trzeba układać pod kątem prostym do desek boazerii.
 • Montaż desek – na przygotowaną wcześniej konstrukcję nośną należy zamontować zakupione deski boazerii. Jeśli kolor desek ma być inny to malowanie trzeba wykonać jeszcze przed montażem. Boazerię można przymocowac za pomocą specjalnych klamer, gwoździ lub wkrętów. Klamry nie naruszają powierzchni desek, dzięki czemu umożliwiają ich zdjęcie bez zniszczeń.
 • Listwy wykończeniowe – ostatnim etapem montażu bazerii jest wykończenie desek przy pomocy odpowiednich listew. 

Ile kosztuje boazeria?

Za boazerię drewnianą trzeba zapłacić około 50 – 60 zł/m². Deski boazerii wykonane z PCV kosztują w granicach 45 – 65 zł/m². Z kolei deski boazerii zrobione z MDF to koszt około 90 – 110 zł/m². 

Boazeria – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje montaż boazerii?

Za profesjonalny montaż boazerii trzeba zapłacić około 75 – 90 zł/m².

Jak zamontować boazerię na suficie?

Najpierw trzeba stworzyć konstrukcję nośną, do której będą mocowane deski boazerii. Na koniec należy zamontować również listwy wykończeniowe.

Jaką grubość boazerii do środka?

Najczęściej desko boazerii mają grubość w granicach 7 – 12 mm.

Jak zakończyć boazerię?

Boazerię należy wykończyć specjalnymi listwami, które będą dopasowane do rodzaju desek.

Jak ciąć boazerię?

Do wykonania desek drewnianych na boazerię stosowane są piły płatnice. Samodzielne cięcie desek może spowodować jednakże ich trwałe uszkodzenie.