ile kosztuje wiercenie studni?

ile kosztuje wiercenie studni

Studnia głębinowa jest świetnym rozwiązaniem na działkach, które nie mają stałego dostępu do wodociągów. Wiercenie studni sprawdza się również jako metoda na mniejszenie zużycia bieżącej wody pobieranej z wodociągów. Wiercenie studni zajmują się profesjonaliści dysponujące specjalistycznym sprzętem i zabezpieczeniami. Studnia może być obecnie wykonana bez uzyskania specjalnego pozwolenia, a nawet zgłoszenia do gminy. Wiercenie studni cena w 2023.

Ile kosztuje wiercenie studni – cena robocizny?

Za usługi profesjonalnych fachowców z firmy zajmującej się wierceniem studni trzeba zapłacić około 200 – 250 zł/m. W przypadku wiercenia studni o głębokości około 30 m koszty wynosą więc w granicach 6000 – 7500 zł. 

Studnia – wady i zalety

Wykonanie studni głębinowej na działce czasem jest niezbędne, aby zyskać stały dostęp do wody. W większości przypadków jednak studnie wierci się ze względu na pewne czynniki. Studnie głębinowe mają więc wiele zalet, jednakże nie są jednocześnie pozbawione pewnych wad.

Zalety:

  • Niezależność od wodociągów – pomimo podłączenia działki do wodociągów czasem zdarzają się sytuacje, gdy wody po prostu brakuje lub jej ciśnienie jest niewystarczające. Studnia jest więc pewną gwarancją niezależności od wodociągów i dostaw wody.
  • Oszczędności finansowe – korzystanie ze studni wywierconej na działce wiąże się jedynie z kosztami jej wykonania oraz użytkowania specjalnej pompy. Mimo to koszty regularnego korzystania stanowią oszczędność w porównaniu z użytkowaniem wody z wodociągów.
  • Filtry – woda pochodząca ze studni głębinowej poddawana jest filtrowaniu, dlatego można być pewnym jej wysokiej jakości.

Wady:

  • Pierwiastki obecne w wodzie –  czasem zdarza się, że w wodzie pochodzącej ze studni znajduje się nadmiar niepotrzebnych pierwiastków, takich jak na przykład magnez. W takich przypadkach konieczne jest posiadanie stacji uzdatniania oraz wykonywanie badań wody.
  • Szambo – w przypadku, gdy studnia jest sposobem na dostarczania wody do domu bez dostępu do wodociągów konieczne może być również wybudowanie szamba. 

Studnia – lokalizacja na działce

Stdunię głębinową należy wiercić w odpowiedniej, precyzyjnie określonej lokalizacji na działce. Przede wszystkim powinna się ona znajdować około 5 m od granicy działki, przynajmniej 7,5 m od najbliższego rowu wodnego przydrożnego, ponadto 15 m od kompostowników lub szamba. Jeśli w okolicy znajduje się drenaż rozsączający ścieki bilogicznie oczyszczone do gruntu to studnia musi być zlokalizowana przynajmniej 30 m dalej. W przypadku drenaży rozsączających ścieki nieoczyszczone biologicznie, a także wybiegów dla zwierząt hodowalnych, które nie są utwardzone studnia musi być oddalona o 70 m. 

Studnia – wiercenie krok po kroku

Wierceniem studni głębinowej powinna zająć się profesjonalna firma, która dysponuje właściwym sprzętem, a także zadba o bezpieczeństwo.

  • Odwiert – po określeniu właściwej lokalizacji wykonuje się odwiert do poziomu wodonośnego w ziemi. Wykonany odwiert trzeba zabudować kolumną pełnych rur studziennych. Przestrzeń pomiędzy ścianą odwiertu oraz zamontowanymi filtrami należy wypełnić specjalnym żwirem filtracyjnym. Pierścienie studni zabezpieczane są przed wodami opadowymi i gruntowymi specjalnym materiałem uszczelniającym.
  • Pompa – na sam koniec dopasowuje się odpowiednią pompę do studni zgodnie z jej wydajnością, głębokością, jak i indywidualnym zapotrzebowaniem inwestora na wodę. 
  • Przyłącze – aby móc korzystać z wody pochodzącej ze studni głębinowej na przykład w domu należy wykonać właściwe przyłącze. 

Ile kosztują akcesoria do studni?

Za pompę do studni głebinowej trzeba zapłacić około 900 – 2500 zł. Za filtry do wody pochodzącej ze studni należy zapłacić około 750 – 1500 zł. Jeśli potrzebna jest stacja uzdatniania wody to jej cena wynosi w granicach 3700 – 5000 zł.

Studnia – 5 często zadawanych pytań

Ile kosztuje wykopanie studni głebokości 25 m?

Koszt wywiercenia każdego metra studni głębinowej wynosi około 200 – 250 zł. Za wykonanie studni o głębokości 25 m trzeba zapłacić około 5000 – 6250 zł.

Jak długo trwa wiercenie studni?

Jeśli warunki pogodowe są sprzyjające, a firma zajmująca się wierceniem studni posiada profesjonalny sprzęt oraz duże doświadczenie to wykonanie studni może trwać zaledwie kilka godzin.

Czy potrzebne jest pozwolenie na wiercenie studni?

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane tylko w sytuacji, gdy studnia ma być głębsza niż 30 m, a wydobycie wody przekroczy 5 metrów szcześciennych. Nie zdarza się to jednak w przypadku domów jednorodzinnych.

Czy jest podatek od studni?

W przypadku domów jednorodzinnych wykorzystywanie wody ze studni głębinowej nie wymaga ponoszenia opłat. Koszty w postaci stałej opłaty dotyczą wyłącznie studni wykonanych na pozwolenie wodnoprawne.

Na jaką głębokość można wiercić studnie?

Studnie do 30 m można wykonać bez specjalnego pozwolenia. Jednakże studnie mogą być wiercone na głębokość nawet do 70 m, o ile długość wierteł i sprzęt posiadany przez firmę jest do tego przystosowany.