Cennik montażu klimatyzacji w 2023

Ile kosztuje montaż klimatyzacji

Upalne lata to coraz większy problem, który dotyka większość mieszkańców naszego kraju. Wysokie temperatury w domu czy mieszkaniu, bardzo mocno pogarszają samopoczucie i zmniejszają produktywność, co jak wiemy, nie jest przyjemne. By poprawić warunki i zmniejszyć temperaturę, szczególnie latem, coraz więcej osób decyduje się na zakup domowych klimatyzatorów. Systemy te z roku na rok stają się popularniejsze, a co za tym idzie tańsze. Oczywiście koszty tego typu inwestycji bardzo mocno uwarunkowane są wydajnością klimatyzatora, odległością między urządzeniem zewnętrznym i wewnętrznym czy konieczność użycia rusztowań. Nie mniej jednak już za tysiąc złotych, możemy zakupić sprzęt, który zapewni przyjemną temperaturę w danym pomieszczeniu. Oprócz samego sprzętu na uwadze musimy mieć również prawidłowy montaż elementów zestawu, który umożliwia prawidłowe działanie systemu i jego bezawaryjność. To ile kosztują usługi profesjonalistów i na co warto zwrócić uwagę, prezentujemy poniżej.

Montaż klimatyzacji w domu cena – koszty robocizny

Decydując się na instalacje o mocy 2,6 kW, zapłacimy za montaż 1000-1200 zł. Za wykonanie instalacji z klimatyzatorem o mocy 3,5 kW zapłacimy 1100-1300zł, przy czym, jeśli będzie to urządzenie z kilkoma jednostkami wewnętrznymi, musimy się liczyć z kosztem robocizny na poziomie 1200-1500 zł.

W kwotach tych zawiera się instalacja jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, wykonanie odpowiednich otworów montażowych oraz podłączenie całej instalacji. Na zakończenie system jest testowany pod względem szczelności, a następnie użytkownicy zostają przeszkoleni z jego obsługi. Należy jednak brać pod uwagę, że montaż dodatkowych urządzeń i elementów, które nie wchodzą w skład podstawowego zestawu, to dodatkowe koszty.   

Co wpływa na cenę montażu klimatyzacji?

Jak w wielu przypadkach koszty, jakie poniesiemy, są bardzo mocno uwarunkowane wielkością danej instalacji. Jeśli zdecydujemy się na sporą wydajność i większą liczbę urządzeń, musimy liczyć się z tym, że koszty będą większe. Nie bez znaczenia jest odległość między urządzeniem wewnętrznym i zewnętrznym, które należy połączyć. Każdy dodatkowy metr instalacji freonowej to bowiem koszt rzędu 80 zł oraz koszty związane z wykonaniem szczelin pod niezbędne okablowanie.  Innymi kosztami, które przyjdzie nam ponieść przy instalowaniu klimatyzacji, jest doprowadzenie zasilania. Zazwyczaj ma to miejsce z rozdzielni i kosztuje około 15-25 zł/mb przewodu doprowadzonego.  W rezultacie bardziej opłacalne pod względem finansowym będzie umiejscowienie jednostek jak najbliżej źródła zasilania, by w ten sposób ograniczyć wydatki.