ile kosztuje prąd na budowę?

ile kosztuje prąd na budowę

Prąd budowlany to potoczna nazwa taryfy opisywanej symbolem C11. Z tego rodzaju taryfy należy korzystać przez cały okres trwania budowy, aż do odbioru budynku i zamieszkania w domu. Z taryfy C11 mogą również korzystać małe przedsiębiorstwa, których celem nie jest jednak żadna produkcja. Ponadto prąd na budowę ma tę samą taryfę niezależnie od pory dnia i tygodnia. Taryfę C11 należy zmienić na G11 bądź G12 po ukończeniu wszystkich prac i zakończeniu budowy. Prąd na budowę cena w 2023.

Prąd na budowę – cennik

Prąd na budowę jest droższy niż taryfa, z której można korzystać w domach po zamieszkaniu i w dużym stopniu składa się z opłat handlowych wynoszących w granicach 15 – 45 zł. Taryfa C11 to stawki wahające się od 1.90 – 2.40 zł/kWh. Do doprowadzenia prądu na budowę potrzebne może być przyłącze napowietrzne tymczasowe, które kosztuje 2000 – 2500 zł lub przyłącze stałe w cenie 2700 – 3600 zł.

Prąd na budowę – dostępne taryfy

Najczęściej spotykaną i najbardziej typową taryfą budowlaną jest C11. Można jednak spotkać oferty na dwie, a nawet trzy różne oferty prądu budowlanego.

  • Taryfa C11 – jest to taryfa, w ramach której inwestor ponosi jednakową opłatę niezależnie od pory dnia korzystania z energii. Z tego powodu taryfę C11 nazywa się jednostrefową. Taryfa tego typu świetnie sprawdza się na budowach, gdzie prace odbywają się o różnych porach i nie ma ryzyka ponoszenia większych kosztów za użytkowanie maszyn budowlanych o nietypowych godzinach.
  • Taryfa C12a – jest to taryfa nazywana dwustrefową ze względu na dwie różne stawki o innych porach. Najczęściej najwyższe opłaty są naliczane w porannych godzinach pomiędzy 8:00 i 11:00, a także w godzinach popołudniowych od 16:00 do 21:00. Na taryfę C12a decydują się inwestorzy, którzy mogą z dużą swobodą zaplanować godziny przeprowadzania poszczególnych prac na budowie, a maszyny uruchamiane są w godzinach naliczania niższej stawki.
  • Taryfa C12b – jest również taryfą o dwóch stawkach, czyli dwustrefową. Na najniższe stawki inwestor może liczyć w godzinach po południowych między 13:00 a 15:00, a także przez całą noc pomiędzy 22:00 oraz 6:00. Jest to więc najmniej powszechna taryfa wykorzystywana jedynie na budowach, gdzie prace odbywają się w godzinach nocnych.

Prąd na budowę – jak zamówić krok po kroku

Podłączenie prądu na budowę odbywa się dopiero po zgłoszeniu właściwych wniosków oraz wypełnieniu niezbędnych formularzy. Aby uzyskać przyłączeni prądu na budowę należy czasem poczekać nawet kilka miesięcy ze względu na trwanie całej procedury. Dlatego też warto wiedzieć, w którym momencie rozpocząć poszczególne etapy, aby budowa odbywała się zgodnie z planem.

  • Warunki przyłączeniowe – przed wypełnieniem wniosku o wydanie warunków przyłączeniowych należy zdobyć mapę do celów projektowych. Podczas tego etapu na mapie zostanie wyznaczone miejsce postawienia skrzynki na prąd, a inwestor musi przedstawić akt własności działki.
  • Zawarcie umowy – właściciel po upływie 30 dni otrzymuje od właściwego dla gminy oddziału propozycję umowy. Proponowane przyłącza mogą być jedno lub trzyfazowe. Realizację przyłącza rozpoczyna się dopiero w chwili podpisania przez właściciela działki otrzymanej wcześniej umowy.
  • Projekt – po zawarciu umowy pomiędzy właścicielem działki oraz właściwym dla danej lokalizacji oddziałem następuje wykonanie projektu przyłącza. Projekt zawiera szczegółowe informacje dotyczące przebiegu wszystkich kabli, przewodów oraz złączy. 
  • Realizacja przyłącza – przyłącze wykonywane jest ściśle według stworzonego projektu. Po zakończeniu tego etapu inwestor zobowiązany jest do wniesienia odpowiedniej opłaty zależnej od mocy przyłącza, jego długości oraz rodzaju.
  • Techniczny odbiór przyłącza – ostatni etap to niezbędny odbiór techniczny wykonywany przez specjalistę. W momencie wykonania udanego odbioru podpisywana jest właściwa i ostateczna umowa z właścicielem działki i możliwe jest korzystanie z prądu po założeniu licznika.

Prąd na budowę – 5 często zadawanych pytań

Skąd wziąć prąd na budowie?

Aby uzyskać prąd na budowę należy zgłosić się do odpowiedniego oddziału dostawcy i złożyć niezbędne wnioski rozpoczynające procedurę wykonania przyłącza do działki. Przed uzyskaniem dostępu do prądu można korzystać z agregatu prądotwórczego.

Jaki prąd na plac budowy?

Należy uzyskać dostęp do prądu budowlanego, który może być jednofazowy 230 V lub trójfazowy 400 V. 

Co zrobić, żeby nie płacić za prąd budowlany?

Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest użytkowanie agregatu prądotwórczego bądź korzystanie ze sprzętu budowlanego zasilanego akumulatorami i specjalnymi bateriami.

Dlaczego prąd budowlany jest droższy?

Opłaty przejściowe oraz stałe stawki sieciowe zostają przemnożone przez zgłaszaną moc umowną, dlatego prąd na budowę jest droższy.

Czy można podłączyć prąd bez pozwolenia na budowę?

Według aktualnych przepisów budowlanych nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu, aby móc doprowadzić i przyłączyć prąd do konkretnej działki.