ile kosztuje udrażnianie kanalizacji?

Udrażnianie kanalizacji cena

Problemy i trudności występujące w funkcjonowaniu domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej może powodować bardzo nieprzyjemne zapachy w całym mieszkaniu. Najczęściej taka sytuacja oznacza wystąpienie zatoru, którego należy się pozbyć. Najlepiej korzystać z usług profesjonalnych fachowców, którzy w doskonały sposób zajmą się całą instalacją i zapewnią domownikom komfort. Udrażnianie kanalizacji można wykonać również samodzielnie, lecz wymaga to odpowiednich narzędzi oraz umiejętności. Udrażnianie kanalizacji cena w 2023.

Udrażnianie kanalizacji – cena robocizny?

W przypadku zatoru, który nie znajduje się w skomplikowanej lokalizacji profesjonalny hydraulik za robociznę policzy około 270 – 350 zł. W przypadku usługi wymagającej wykorzystania znacznie bardziej skomplikowanych metod oraz narzędzi trzeba zapłacić w granicach 470 – 650 zł.

Udrażnianie kanalizacji – jakie są metody udrażniania kanalizacji?

Instalację wodno-kanalizacyjną można udrożnić różnymi metodami w zależności od rodzaju lub umiejscowienia zatoru. 

  • Metoda mechaniczna – najczęściej stosuje się ją, gdy do zatoru dochodzi poprzez odłożenie się dużej warstwy tłuszczu bądź kamienia. W przypadku rur o szerokości do 10 cm nie ma konieczności używania specjalistycznych narzędzi, dlatego profesjonaliści korzystają z niewielkich akcesoriów.
  • Metoda ciśnieniowa – do metody ciśnieniowej używany jest specjalistyczny sprzęt wykorzystujący wodę do czyszczenia rur oraz innych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej. Metodę hydrodynamiczną stosuje się do przesuwania kawałków tworzących zatory w rurach. W przypadku większego zatoru należy zastosować duże ciśnienie.
  • Metoda bakteriologiczna – stosuje się ją szczególnie do udrażniania pionów łazienkowych i kuchennych w blokach, wieżowcach lub kamienicach. Do rur kanalizacyjnych wykorzystuje się specjalne szczepy bakterii, dzięki którym osad zostaje skutecznie rozłożony. Udrażnianie metodą bakteriologiczną nie trwa krótko i nie przynosi tak szybkich efektów, jak używanie sprzętu ciśnieniowego lub sprężyn, lecz rezultaty są trwałe.

Inspekcja kamerą wizyjną podczas udrażniania kanalizacji

Specjaliści używają kamer wizyjnych do szczegółowej inspekcji instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przeanalizowanie uzyskanego obrazu może posłużyć do zlokalizowania zatoru i przyczynić się do usunięcia awarii. Przyczyną mogą mieć zróżnicowane podłoże.

  • Rozrost korzeni – nazywa się w ten sposób zatory, które powstają w wyniku odkładania się resztek pokarmowych, tłuszczu oraz warstwy kamienia.
  • Nieszczelność połączeń rur – w takim przypadku nie dochodzi do zatoru w miejscu nieszczelności, dlatego kamera wizyjna pomaga odnaleźć rzeczywistą przyczynę awarii.
  • Przebieg rur – poza znalezieniem dokładnej przyczyny awarii lub zatoru specjalista używający kamerę wizyjną może poznać dokładny rozkład i przebieg rur. Dzięki temu podczas udrażniania kanalizacji wszystko przebiegnie prawidłowo i bez nieprzewidzianych trudności.

Udrażnianie kanalizacji – przebieg krok po kroku

Tylko zachowanie prawidłowej kolejności działania jest gwarancją wykonania efektywnego udrażniania kanalizacji.

  • Znalezienie zatoru – przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy znaleźć dokładne miejsce wystąpienia zatoru. Z pewnością pomocne jest zwrócenie uwagi na różnego rodzaju objawy, takie jak bulgotanie w sanitariatach w mieszkaniu. Specjaliści używają kamery wizyjnej do odnajdywania lokalizacji zatorów.
  • Czyszczenie syfonu – jest to bardzo ważny etap, gdyż w syfonie często zbierają się resztki pokarmowe oraz inne zanieczyszczenia. Czasem okazuje się bowiem, że to właśnie wyczyszczenie syfonu przyczynia się do skutecznego udrożnienia instalacji wodno-kanalizacyjnej w mieszkaniu.
  • Przepychanie rur – po zlokalizowaniu dokładnego miejsca wystąpienia zatoru można przejść do przepychania rur. Najczęściej wykonuje się tą czynność w sposób mechaniczny wykorzystując tak zwaną przepychaczkę. Możliwe jest również zastosowanie specjalnej spirali lub środków chemicznych.

Ile kosztują narzędzia do udrażniania kanalizacji?

Za profesjonalną przepychaczkę stosowaną przez hydraulików trzeba zapłacić około 2500 – 4000 zł. Przepychaczka gumowa do użytku domowego kosztuje w granicach 20 – 30 zł, lecz nie jest aż tak skuteczna. Za spiralę do udrażniania rur trzeba zapłacić około 600 – 800 zł.

Udrażnianie kanalizacji – 5 często zadawanych pytań

Jak udrożnić rury odpływowe?

Można wykorzystać metody mechaniczne, ciśnieniowe, chemiczne lub biologiczne. 

Na czym polega udrażnianie rur?

Polega to na zlikwidowaniu zatoru powstałego w rurach kanalizacyjnych na przykład poprzez nawarstwienie się kamienia, resztek pokarmowych bądź włosów.

Jak udrożnić rury, gdy woda nie spływa?

Samodzielnie można wykonać czyszczenie syfonu lub ostrożne udrażnianie za pomocą gumowej przepychaczki. Gdy te metody nie pomogą należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Jak sprawdzić, czy rura jest drożna?

Fachowcy do sprawdzania drożności rur wykorzystują kamery wizyjne.

Jak działa spirala do udrażniania rur?

Metoda udrażniania kanalizacji spiralą polega na przepychaniu zatoru w głąb, dzięki czemu zostanie on zlikwidowany.