Ile kosztuje wykonanie tynków gipsowych – cena w 2023?

Ile kosztuje wykonanie tynków gipsowych

Tynki gipsowe nieprzerwanie od wielu lat cieszą się popularnością w naszych mieszkaniach. Idealnie nadają się do wykończenia ścian oraz sufitów. Z uwagi na gładkość tynków, na ścianach nie osadza się kurz oraz nieczystości. Tynk gipsowy to mieszanka gipsu oraz kruszywa kalibrowanego, który zostaje równomiernie rozprowadzony na ścianie. Są one stosunkowo tanie, a ściana po wykonaniu tynkowania nie wymaga dalszej obróbki. Sprawdźmy, ile kosztuje wykonanie tynków gipsowych. 

Wykonanie tynków gipsowych – co wpływa na koszt usługi?

Na koszt tynkowania gipsowego wpływa przede wszystkim rozmiar tynkowanej powierzchni. Ponadto w kosztorys musimy wliczyć koszty przygotowania ściany do tynkowania: gruntowanie, wyrównywanie oraz ewentualne zdrapywanie farb lub tapety. Kolejnym elementem wpływającym na cenę jest ilość wykonanych warstw tynków. Osobnym tematem jest koszt zakupu tynków gipsowych, które różnią się między sobą jakością oraz wydajnością. Przed zakupem powinniśmy zapoznać się z informacjami producenta, które umieszczone są na opakowaniu tynku.

Ile kosztuje wykonanie tynków gipsowych?

Tynki gipsowe cennik
Tynki maszynowe gipsowe cennik robocizny

Za wykonanie tynków gipsowych na suficie lub ścianie zapłacimy średnio 22-25 zł/m2. Przed tynkowaniem niezbędne jest przygotowanie podłoża. Za gruntowanie zapłacimy ok. 5-7 zł/m2, natomiast wyrównanie i oczyszczenie ścian kosztować nas będzie średnio 10-15 zł/m2.

Jakie są rodzaje tynków?

  • Tynki cementowo-wapienne: charakteryzują się dużą uniwersalnością. Dobrze sprawdzają się nawet w pomieszczeniach o dużej wilgotności (kuchni, łazience lub pralni). Sam proces nakładania wymaga więcej pracy, niż w przypadku tynków gipsowych. Również czas schnięcia jest dłuższy i wynosi średnio 4 tygodnie. Tynki cementowo-wapienne są również droższe niż zwykłe tynki gipsowe.
  • Tynki gipsowe: przeznaczone do tynkowania pomieszczeń, w których nie spotyka się zwiększonej wilgotności. Po nałożeniu otrzymamy niezwykle gładką i estetyczną powierzchnię. Tynki gipsowe stosuje się również jako warstwę przygotowawczą pod tapety lub malowanie. Charakteryzują się one szybkim czasem schnięcia (ok. 2 tygodni). W przypadku dużych powierzchni możliwe jest nakładanie tynków gipsowych przy użyciu agregatu tynkarskiego, który znacznie skraca czas pracy.
  • Gładzie tynkarskie: zawierają one dodatkowe materiały regulujące szybkość wiązań, wytrzymałość powłoki oraz przyczepność. Dobrze nadają się również do szlifowania. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów gładzi: gipsową, anhydrytową oraz polimerową.

Ile kosztuje materiał na tynk gipsowy?

Tynki gipsowe najczęściej sprzedawane są w 25 kilogramowych workach. Za średniej jakości tynk cementowo-gipsowy zapłacimy ok. 15-20 zł za worek. Natomiast wysokiej jakości tynk gipsowy kosztuje średnio 25-35 zł za 25 kilogramowy worek. Gładź tynkowa to wydatek rzędu 30-40 zł za jeden worek materiału.