Podwieszane sufity coraz częściej pojawiają się w nowo wyremontowanych mieszkaniach. Można dzięki nim oszczędzić na zużyciu energii lub pod ich powierzchnią ukryć instalacje. Ponadto podwieszane sufity stanowią ciekawy element aranżacji wnętrza ze względu na duże spectrum rozwiązań, które zapewniają. Podwieszane sufity sprawdzą się zarówno w kuchnia, jak i pokojach dziennych oraz sypialniach. W artykule sprawdzamy, jakie są aktualne ceny wykonania podwieszanego sufitu.
Co wpływa na cenę wykonania podwieszanego sufitu?
Na cenę wykonania podwieszanego sufitu wpływa w dużej mierze koszt materiałów budowlanych oraz stopnia skomplikowania projektu: sufity wielopoziomowe lub o zaokrąglonych bokach są zdecydowanie droższe od standardowych. W pokojach dziennych wystarczy zastosować zwykłe płyty gipsowo-kartonowe, natomiast w łazienkach zaleca się stosowanie płyt impregnowanych hydrofobowo; są one niemal o połowę droższe od zwykłych płyt.
Kolejnymi elementami składającymi się na finalną cenę projektu są materiały podtrzymujące całą konstrukcję jak: profile aluminiowe, wieszaki oraz wkręty do płyt. Dodatkowym kosztem jest wykonanie specjalnych wnęk w suficie, aby można było zamontować tam oświetlenie lub wentylację.
Ile kosztuje wykonanie podwieszanego sufitu?
Za wykonanie podwieszanego sufitu jednopoziomowego zapłacimy średnio 120- 140 zł/m2, natomiast sufit wielopoziomowy to wydatek rzędu 140-160 zł/m2. Sufit o nietypowym kształcie będzie nas kosztować w granicach 160-190 zł/m2. Montaż i przygotowanie oświetlenia led kosztuje średnio 60 zł za sztukę.
Rodzaje podwieszanych sufitów
- Sufit z płyt gipsowych: są to trwałe i łatwe w wykonaniu. Do ich montażu używa się stelaży z aluminium oraz uchwytów. Do dyspozycji mamy płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włókniste. Sufity z płyt gipsowych doskonale tłumią dźwięki, dlatego mogą służyć jako izolacja akustyczna, szczególnie w mieszkaniach w bloku bądź kamienicy.
- Sufit podwieszany kasetonowy: prawdopodobnie najprostszy model sufitu podwieszanego. Pierwsza faza montażu polega na ułożeniu specjalnych profili, a następnie wsadzenie w ich środek odpowiednie panele. Zaletą tego typu rozwiązania jest łatwość w ewentualnym demontażu, co sprzyja możliwym zmianom w wystroju wnętrza.
- Sufit podwieszany panelowy: podobnie jak w przypadku poprzednich sufitów, tak i tutaj montaż zaczyna się od wykonania odpowiedniego profilu, a następnie umieszczenie w ich środku paneli z twardego PCV lub też materiałów drewnopodobnych oraz metalowych. Sufity panelowe mogą stanowić ciekawy i intrygujący dodatek to wnętrz.
- Sufit podwieszany napinany: innowacyjny system sufitowy, stosowany najczęściej w dużych pomieszczeniach np. magazynach lub garażach. W tym przypadku stosujemy specjalne płachty z elastycznej folii i napinacze. Po rozłożeniu folii można w bardzo prosty sposób zakrywać sufity o dużych powierzchniach. Dostępne są folie o różnej fakturze, przez co możliwość aranżacji wnętrza jest bardzo duża.
Sprawdź ceny akcesoriów do sufitów podwieszanych!