Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Jak urządzić pokój przedszkolaka

Mogłoby się wydawać, że urządzenie pokoju dla dziecka to nic trudnego. Tymczasem jeśli zastanowimy się nad tym nieco trochę dłużej, to już po chwili zauważymy, że należy uwzględnić kilka ważnych aspektów, które nie byłyby koniecznością, gdybyśmy urządzali pokój dla samych siebie.

Urządzając pokój przedszkolaka powinniśmy zwrócić uwagę na przykład na odpowiednie meble, pokrycie ścian, dekoracje, miejsce na zabawki oraz jeszcze wiele innych czynników. Jednak po kolei.

Pokój przedszkolaka – potrzeby i wymagania

Jeśli mamy urządzić pokój dla swojego dziecka nie powinniśmy zapominać o tym, że z czasem będą zmieniać się jego potrzeby i wymagania. Dlatego też nie warto wydawać majątku na wystrój wnętrz rodem z programu „Dom nie do poznania”.

Znacznie lepiej sprawdzą się praktyczne rozwiązania, które doskonale będą dostosowywać się  do swojej roli, spełniając jednocześnie  również zadanie dekoracyjne. Musimy pamiętać również o tym, że wraz z tym, jak nasze dziecko będzie starsze, również i dekoracje będą musiały się zmieniać, dlatego też nie wybierajmy takich, które tworzone są na stałe.

Pokój przedszkolaka – ściany i podłogi

W przypadku wyboru rodzaju pokrycia tych dwóch powierzchni, dużo zależeć będzie od zdrowia przedszkolaka. Współcześnie dzieci coraz częściej wykazują skłonność do różnych alergii już we wczesnych latach dzieciństwa. Mogą one pojawić się również w organizmie przedszkolaka.

Warto wiedzieć, że złym wyborem dla alergika są tapety o grubej fakturze oraz dywany i wykładziny. To w nich  właśnie może gromadzić się trudny do wyczyszczenia kurz, który stanowi jeden z częstych alergenów. Dlatego, w przypadku pokoju malucha, warto wybrać drewnianą podłogę, z niewielkim chodnikiem, który będzie bardzo łatwo wyczyścić.

W przypadku ścian natomiast warto postawić na gładkie ściany pomalowane kolorową farbą, bądź też na tapetę PCV, bądź tapetę winylową, którą łatwo wyczyścić i usunąć z niej zabrudzenia powstałe w czasie dziecięcych zabaw.

Pokój przedszkolaka – meble i miejsce do zabawy

Odpowiednie meble dla przedszkolaka to takie, których użytkowanie nie sprawi mu najmniejszych trudności. Warto więc wybierać te nieco niższe zestawy meblowe dla dzieci oraz łóżko na niskich nóżkach. Dzięki temu dziecko może uczyć się samodzielności już od najmłodszych lat.

W wyborze mebli i akcesoriów ważne jest również miejsce na zabawki. Każde dziecko je ma. Najlepszym sposobem, aby wszystkie znajdowały się w jednym miejscu, jest zakup kosza (plastikowy lub wiklinowy), do którego mogą być schowane wszystkie z nich. Dzięki temu nasz przedszkolak bardzo dobrze poradzi sobie również z ich sprzątaniem.

Jeśli natomiast chodzi o dekoracje pokoju malucha,  to najlepiej zrezygnować z żywych kwiatów i łatwo tłukących się elementów. Postawmy raczej na dekoracje stworzone z myślą o dzieciach.