Jaka jest cena skupu makulatury?

ile kosztuje skup makulatury cena

Papier jest z nami od ponad dwóch tysięcy lat i od początku stanowił bardzo ważny surowiec w rozwoju cywilizacji. Musimy pamiętać, że makulatura stanowi bardzo wdzięczny materiał do ponownego przetworzenia. Jeśli posiadamy duże nadwyżki tego materiału, powinniśmy się zastanowić nad oddaniem go do skupu makulatury.

Tego typu nawyki mogą pomóc nam podreperować domowy budżet oraz wzmocnić w nas nawyki proekologiczne, ponieważ nie ma nic bardzie eko, niż ponowne wykorzystanie zużytego już surowca. Na potrzeby artykułu prześledziliśmy aktualne ceny w skupach makulatury dotyczące kartonu, tektury falistej oraz kolorowych gazet.

Od czego zależą ceny w skupie makulatury?

Ceny w skupach makulatury zależą w głównej mierze od rodzaju surowca. Zupełnie inne sumy otrzymamy za odsprzedaż kartonów, niż kolorowych gazet. Ceny w skupach lubią zmieniać się dynamicznie dlatego zawsze powinniśmy sprawdzić ceny przed oddaniem surowca. Inną kwestią jest ilość odsprzedawanego materiału. Jeśli zamierzamy oddać detaliczne ilość gazet kolorowych, musimy liczyć się z mniejszymi kwotami za kilogram. Natomiast sprzedaż w hurcie opłaca się najbardziej, wówczas cena za jeden kilogram materiału wzrasta nawet dwukrotnie.

Warto przypomnieć, że skupy makulatury przyjmują wyłącznie surowce utrzymane w dobrym stanie, o wysokiej jakości, suchości i co ważne – pozbawione materiałów obcych.

Jaki jest cena skupu makulatury?

ile kosztuje skup makulatury
Cena skupu makulatury

Za odsprzedaż kilograma makulatury kartonowej otrzymamy średnio 0,15 – 0,25 zł/kg.  Przy sprzedaży 1 tony cena za kilogram makulatury kartonowej belowanej wynosi 0,40 – 0,45 zł/kg . Natomiast za tektury faliste skup oferuje ok. 0,10 – 0,18 zł/kg. Ceny gazet i makulatury kolorowej są nieco wyższe, bo za kilogram makulatury kolorowej otrzymamy średnio 0,32 – 0,40 zł/kg.

Czy opłaca się skupować makulaturę?

Prawdopodobnie wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej Polek i Polaków sprzedaż makulatury w skupach będzie opłacać się coraz bardziej z kilku prostych powodów. Już teraz niemieckie papiernie coraz częściej zaglądają na polski rynek, poszukując dobrej jakości makulatury. Natomiast lokalni producenci opakowań zauważyli, że wraz z rosnącą modą na ekologiczny styl życia, coraz lepiej sprzedają się produkty opakowane w papier i materiały pochodne.

Wszystkie te czynniki wpływają na wzrost cen w skupach, dlatego pozycja osób odsprzedających makulaturę będzie z pewnością coraz lepsza, a skup makulatury będzie opłacalnym zajęciem.

Jednak nie można zapominać o kosztach własnych, czyli czasie pakowania i kosztach transportu. Najlepszym rozwiązaniem dla osób chcących podreperować własny budżet dzięki odsprzedawania makulatury będzie oddawania większej ilość naraz lub próby uspołecznienia tego procesu. Dobrze jest porozumieć się z sąsiadami i po zebraniu większej ilości niepotrzebnej makulatury podzielić koszty transportu na kilka osób.