Co wybrać – kostka granitowa czy brukowa?

kostka granitowa czy brukowa

Zapewne nie jeden z właścicieli posesji, planując przebudowę nawierzchni podjazdu, czy też przydomowego chodnika stanął przed trudnym wyborem i dylematem.

A wybór ten dotyczy materiału, z jakiego nawierzchnia ta ma być wykonana. Nie jeden z nich zadawał sobie pytanie: co lepsze: kostka granitowa czy brukowa?

Dla osób znających temat kostek odpowiedź z pewnością jest jasna i uzależniona jest w głównej mierze od rodzaju podłoża, a także rodzaju nawierzchni, która z kostki ma być ułożona.

Jeśli jesteś laikiem i temat kostek brukowych jest ci obcy, przybliżamy postać obu kostek; granitowej i brukowej. Myślę, że dopiero po dokładnym poznaniu specyfiki każdego z materiałów, jesteśmy w stanie dopasować ich odpowiedni rodzaj do naszej nawierzchni i wówczas z pewnością będziemy stanie odpowiedzieć na pytanie, co lepsze: kostka granitowa czy brukowa?

Kostka brukowa a granitowa

Kostka brukowa, to inaczej mówiąc odpowiednio ociosane kamienie, które po odpowiednim ułożeniu tworzą nawierzchnię. Ze względu na rodzaj kruszywa, z jakiego zostały wykonane do kostek brukowych zaliczamy: kostki kamienne (na przykład) granitowe, a także kamień polny i kostki betonowe.

Jeśli planujemy z kostki wykonać podjazd, czy też chodnik, warto pamiętać, że kostka brukowa w porównaniu z granitową jest mniej wytrzymała i mniej odporna na sól i czynniki atmosferyczne.

Kostka granitowa z kolei jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju opady atmosferyczne, a nawet przymrozki. Stąd jest zdecydowanie lepszym materiałem na wszelkiego rodzaju podjazdy czy też chodniki i ścieżki działkowe.

Co lepsze: kostka granitowa czy brukowa?

Dlatego zanim okazyjnie uda się nam kupić kostkę brukową, czy też granitową, najpierw zastanówmy się, na czym nam zależy i jaki rodzaj nawierzchni będziemy „zabudowywać”. Jeśli pragniemy, by nasza nawierzchnia była trwała na odpady i zmieniającą się pogodę, chyba warto zainwestować w kostkę granitową.

Przed zakupem zastanówmy się również, w jaki sposób chcemy by była ułożona. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie nawierzchni i ciekawych wzorach, zaprojektujmy ją najpierw, tak, by przy zakupie kostki wiedzieć dokładnie ile nam jej potrzeba, jakiej ma być faktury i w jakim ma być kolorze.

Bowiem w chwili obecnej dostępnych jest wiele kolorów kostki brukowej, dzięki której na podjeździe czy też chodniku można stworzyć ciekawe wzory i motywy.

Dzięki przemyślanej i dobrze zaplanowanej kompozycji twój chodnik, czy tez podjazd nabierze wyjątkowego i niepowtarzalnego wyglądu i charakteru.