Budowa fundamentów jest najważniejszym etapem budowy domu. Od prawidłowego usadowienia domu, właściwej budowy fundamentów, zależeć będzie żywotność i konstrukcja naszego domu.
Po odpowiednim przygotowaniu terenu i odpowiedniej głębokości wykopach, przyszedł czas na fundamenty. To najważniejszy etap budowy domu w stanie surowym. Od niego zależeć będzie być lub nie być naszego wymarzonego miejsca na ziemi. Warto też zawczasu podpytać sąsiadów na temat warunków glebowych panujących w okolicy, a zatem o to, jak wysoko jest woda w okolicznych studniach, a także czy mieli, jakieś problemy podczas procesu usadowienia fundamentów. Tak przeprowadzony wywiad dostarczy nam niezbędnych i bardzo ważnych informacji, dzięki którym będziemy mieć pewność, że głębokość, na jakiej osadzane są twoje fundamenty jest głębokością prawidłową.
Kiedy przyszedł już czas na fundamenty, przede wszystkim trzeba odpowiednio zabezpieczyć teren wokół wykopu, tak by nikomu nie stała się krzywda i tak, by uniknąć osuwania się ziemi podczas prac.
Aby nasze fundamenty pod dom miały kształt i wielkość zgodna z projektem, ważne jest odpowiednie i prawidłowe deskowanie. Precyzyjnie wykonane deskowanie jest też podstawą do murowania ścian nadziemia.
Równie istotne jest jego wypoziomowanie, ponieważ nawet najmniejsza wypukłość fundamentu może znacznie utrudnić murowanie ściany. Jeśli już jednak przytrafiła się nam taka sytuacja, możemy ją zlikwidować poprzez ułożenie pierwszej warstwy cegieł na grubszej warstwie zaprawy.
Budowa domu – zła gęstość wylewki, przyczyna pęknięć podłogi
Kiedy mamy już wykopy pod fundamenty i nadszedł czas na fundamenty murowane, trzeba też pamiętać o odpowiedniej gęstości wylewki na dnie wykopu. Zagęszczenie podbudowy podłogi ma wpływ na jej trwałość.
Najczęściej do tego celu wykorzystuje się tłuczeń, żwir, a także piasek. Tak sporządzona warstwa stanowi podbudowę pod podłogę. Trzeba jednak pamiętać, by warstwa ta miał odpowiednią gęstość, gdyż w przeciwnym razie źle przygotowana wylewka zaszkodzi naszej podłodze. Jeśli będzie zbyt luźna, w przyszłości spowoduje pękanie podłogi, jeśli będzie zaś zbyt zbita może spowodować pękanie ścian fundamentowych.
Budowa domu – ciągłość izolacji
Przy budowie fundamentów równie ważne jest dopilnowanie, aby zarówno izolacja cieplna jak i przeciwwilgociowa zachowały swoją ciągłość.
Jeśli chodzi o izolację przeciwwilgociową, zwłaszcza w domach, gdzie nie przewidziano piwnicy, konieczna jest pozioma przeciwwilgociowa izolacja podłóg i ścian. Tylko dzięki starannie przeprowadzonej izolacji murów, uchronimy nasz budynek przed nadmiernym zawilgoceniem, a co za tym idzie, przed powstaniem grzyba.
Jeśli zaś chodzi o izolację cieplna, to jej braki w ciągłości mogą przynieść naszemu budynkowi katastrofalne skutki. Takie miejsca charakteryzują się nadmiernym zawilgoceniem, co z czasem doprowadzi do niszczenia tynków, rozwoju pleśni, a nawet zapachu stęchlizny w pomieszczeniu.