Montaż więźby dachowej cena w 2023

Montaż więźby dachowej cena

Więźba dachowa to jeden z tych elementów, bez których budowa dachu nie jest możliwa. Jako element nośny odpowiada ona za potrzymanie i rozłożenie ciężaru pokrycia w taki sposób, by ciężar dachu rozkładał się równomiernie. Dzięki temu konstrukcja ścian i stropu nie załamuje się pod ciężarem dachu, pozostając przy tym stabilna. Więźba odpowiada również, za sam kształt i wygląd pokrycia, ponieważ to za jej pomocą tworzy się spady, a co za tym idzie kształtuje cały dach.

Ten drewniany stelaż jest również odpowiedzialny za zagospodarowanie poddasza, jako że od ułożenia belek zależy czy pozostanie ono funkcjonalne i przestronne do stworzenia dodatkowych pomieszczeń.

Konieczne jest wzięcie pod uwagę tego już na etapie projektowania, by później nie pojawiły się nieścisłości. Z racji na kluczową rolę , jaka spoczywa na więźbie, tak ważna jest technika jej montażu oraz jakość drewna, która pozwala na długowieczne zachowanie kształtu i wytrzymałość.

By mieć co do tego pewność musimy stawiać na jakościowe materiały ale przede wszystkim, zlecać montaż profesjonalistom, których koszty pracy poruszymy poniżej. 

Ile zapłacimy za montaż więźby dachowej? 

Za ułożenie dwuspadowej więźby dachowej zapłacimy 45-75 zł/m2. W cenę tą wlicza się zarówno odpowiednie przygotowanie belek drewnianych, wykonanie niezbędnych połączeń jak i samo dostarczenie konstrukcji na dom. W przypadku dachów czterospadowych lub wielospadowych koszty montażu oscylują w granicach 75-120 zł/m2.

Montaż więźby dachowej cena

Co wpływa na cenę montażu więźby dachowej?

Koszty, jakie poniesiemy za zatrudnienie specjalistów, bardzo mocno uwarunkowane są lokalizacją inwestycji oraz renomą danej firmy. W niektórych regionach i województwach, ze względu na koniunkturę i ilość pracy ceny są o wiele wyższe niż w innych. W rezultacie w woj. Dolnośląskim zapłacimy średnio 70 zł/m2 natomiast w woj.

Lubuskim tylko 50 zł/m2. Duży wpływ na cenę ma skomplikowane dachu, które stawia większe wymagania przed wykonawcą usługi. W rezultacie najprostsze są dachy dwuspadowe a wszystkie bardziej skomplikowane konstrukcje to dodatkowy koszt. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli szukamy oszczędności podczas budowy i jesteśmy na etapie dobierania najlepszych rozwiązań. .