Każda pani domu, która kocha swoje kwiaty mieszkające na parapecie, czy też każdy rodzic posiadający w domu dzieci, wie, jak czasem trudnym bywa otwarcie okien na codzienne wietrzenie domu. A przecież, jak wiemy codzienne wietrzenie nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale też na kondycję naszego mieszkania.
Z tego też powodu producenci okien coraz częściej polecają, tzw. nawiewniki powietrza montowane przy oknie. Dzięki nim unikniemy dość często kłopotliwego otwierania okien, a także stale będziemy mieli dostęp do świeżego powietrza. To niezwykle ważne dla prawidłowej wentylacji powietrza w naszym mieszkaniu. Należy opamiętać, że stały dostęp świeżego powietrza, zapewni nam odpowiednie natlenienie, a co za tym idzie również dobre samopoczucie.
Czym jest nawiewnik?
Obecność nawiewników w domu jest bardzo ważna w przypadku zastosowania w mieszkaniu nowoczesnych okien cechujących jest bardzo dużą szczelnością. Taki poziom uszczelnienia bywa groźny dla nas zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy zwiększa się ryzyko zaczadzenia. W przypadku instalacji nawiewników, dzięki stałej, regulowanej wymianie powietrza, ryzyko zaczadzenia znacznie się zmniejsza.
Nawiewnik okienny to urządzeniem, które montowane jest w górnej części okna, czyli na skrzydle okiennym i ościeżnicy.
Każdy nawiewnik powinien być zaopatrzony w regulowany stopień otwarcia, który regulujemy samodzielnie w zależności od naszych potrzeb i warunków panujących na zewnątrz. Każdy z nich zaopatrzony jest w filtr przeciwpyłowy, dzięki któremu do naszego mieszkania dostaje się tylko czyste powietrze.
Rodzaje nawiewników
Na rynku budowlanym w chwili obecnej dostępne są trzy rodzaje nawiewników: nawiewniki higrosterowane, nawiewniki ciśnieniowe i nawiewniki sterowane ręcznie.
Nawiewniki sterowane ręcznie, to nawiewniki, w których samodzielnie regulujemy położenie przepustnicy, a co za tym idzie, ilość powietrza dostarczana do naszego pomieszczenia.
Nawiewniki higrosterowane, czyli nawiewniki w pełni automatyczne, które w zależności od ilości pary wodnej otwierają wielkość przepustnicy. W zależności o sposobu ich montażu kierunek nawiewu powietrza może być pionowy w górę lub ukośny. Nawiewniki tego typu nie są zasilane elektrycznie i pracują przy wilgotności wynoszącej od 35 do 70% wilgotności względnej.
Nawiewniki ciśnieniowe z kolei, to nawiewniki samoregulujące, w których ilość powietrza dostarczanego do naszego pomieszczenia uzależniona jest od ciśnienia na zewnątrz pomieszczania i w jego wnętrzu.