Czym palić – pelet czy ekogroszek?

Pelet czy ekogroszek

I znów nieuchronnie nadchodzi zimna jesień, a wraz z nią rozpoczyna się dość uciążliwy sezon grzewczy. Uciążliwy oczywiście dla wszystkich posiadaczy pieca centralnego ogrzewania, czy tez kominków różnego typu.

Przygotowania do sezonu grzewczego zazwyczaj wyglądają tak samo. Palacz, czyli najczęściej właściciel mieszkania, musi podjąć decyzję, jaki rodzaj opału zakupić i w jakiej oczywiście ilości. Biorąc pod uwagę bajońskie sumy, jakie trzeba wydać za tonę opału, posiadacze pieców różnego rodzaju decydują się na różne rozwiązania. W tym niestety czasem na palenie w piecach czym popadnie, co jest bardzo groźnie i szkodliwe dla naszego środowiska. W chwili obecnej na rynku dostępny jest szereg różnego rodzaju opałów, w tym pelet czy ekogroszek.

Aby móc świadomie wybrać opał najlepszy dla nas, naszego pieca i przede wszystkim dla środowiska, przybliżmy pokrótce charakterystykę obu. To z pewnością rozwiąże dylemat pelet czy ekogroszek  jako najlepszy opał na nieubłaganie zbliżającą się zimę.

Pelet

Pellet, to jeden z nowszych typów opału powstały z wyprasowanych odpadów drzewnych, takich jak: trocin czy wiórów.

Sprzedawane zazwyczaj w postaci brykietu o małych kulkach, pellet w porównaniu z ekogroszkiem jest niestety znacznie droższy. W przeciwieństwie do ekogroszku, podczas ich spalania produkowana jest niewielka ilośc popiołu.

Więc jeśli meczy cię wieczny bałagan po workach z węgle, wieczny miał i kurz unoszący się przy dokładaniu do pieca, czas odpowiedzieć donosie uczciwie na pytanie pelet czy ekogroszek, z korzyścią dla tego drugiego.

Jak dowiodły badania, pellet jest znacznie mniej wilgotny, a co najważniejsze nie działa ze szkodą dla naszego środowiska. Jak wiadomo pellet jest paliwem odnawialnym, emitującym nikłe ilości Co2 do atmosfery, a powstały w skutek jego spalania popiół z powodzeniem może być użyty jako nawóz ogrodniczy. Jednak niestety pelet nadal jest trudno dostępny, a jego ceny są znacznie wyższe niż innych opałów stałych.

Sprawdź aktualne ceny kominków na pellet!

Ekogroszek

W ostatnim czasie węgiel ekogroszek stał się bardzo popularnym i poszukiwanym opałem stałym, a jego cena znacznie wzrosła.

Ekogroszek wytwarzany jest z węgla kamiennego. W przeciwieństwie do tradycyjnego opału, ekogroszek ma niską zawartość siarki sięgającą maksymalnie 0.6%, a także małą zawartość wody.

Dzięki temu podczas spalania, do atmosfery uchodziła niewielka ilość siarki, a i nasz popielnik pieca miał znacznie mniej popiołu, niż przy choćby koksie czy przy węglu typu orzech. Jednak w chwili obecnej, kiedy na masową skalę wymieniane były stare piece na ich nowsze wersje, zapotrzebowanie na ekogroszek znacznie wzrosło. Przy tak dużym popycie coraz częściej zdarza się jednak, że ekogroszek mieszany jest z innymi typami węgla, czy też miału i takie też mieszanki sprzedawane są jako ekogroszek.

Znając już główne cechy i zalety każdego z opałów, łatwiej będzie nam zdecydować o tym, czy pelet czy ekogroszek jest najodpowiedniejszym paliwem dla naszego pieca.