Piec gazowy czy kocioł węglowy?

Piec gazowy czy kocioł węglowy

Kwestia ogrzewania domu jest, przy jego budowie, jedną z najważniejszych kwestii. Bowiem tylko odpowiednio dobrany piec zapewni nam cieple i spokojne jesienne i zimowe dni, kiedy na zewnątrz zimno hula.

Zanim zdecydujemy się na konkretny piec gazowy czy kocioł węglowy, warto najpierw przemyśleć kwestię zakupu i użytkowania obu. Porównajmy ich koszty zakupu, późniejszej eksploatacji, paliwo potrzebne do palenia w nich, a także warunków panujących w naszym domu. Jeśli zamieszkujemy mieszkanie, czy też dom pozbawiony zupełnie dostaw gazu, wybór mamy znacznie uproszczony. Jednak, jeśli posiadamy do niego dostęp, warto zawczasu przekalkulować, która z opcji jest dla nas bardziej korzystna i bardziej ekonomiczna. Nie bez znaczenia jest również kwestia naszego bezpieczeństwa.

Piec gazowy

Oczywiście zarówno piec gazowy czy kocioł węglowy zapewnią nam ciepło, jednak pod wieloma względami bardzo się różnią. Jeśli nie lubimy brudu i pyłu, męczy nas ciągłe wyrzucanie popiołu z popielnika i dokładanie węgla, który na dodatek bardzo brudzi podłogę pomieszczenia, warto zastanowić się poważnie nad zmianą opału lub wymianie pieca CO na piec gazowy.

Jeśli jesteśmy właścicielami niedużego domku, w którym brak miejsca na palarnię, warto skusić się na zakup gazowego piecyka, który może stanąć praktycznie w każdym miejscu. Ze względu na swe gabaryty i brak konieczności dokładania opału, piecyk może stanąć w łazience, czy przedpokoju.

Zwłaszcza, że w chwili obecnej swym wyglądem bardziej przypomina lodówkę, czy też pralkę, niż piec centralnego ogrzewania. Wbrew pozorom jest tez bardzo łatwy i prosty w obsłudze i użytkowaniu. Jednak jego największym mankamentem jest uzależnienie od prądu. Jeśli z jakiś powodów w naszym domu pozbawieni będziemy przez jakiś czas energii, pozbawieni będziemy również i ciepła.

Piece gazowe są też znacznie zdrowsze dla środowiska, emitując bardzo niską ilość spalin na zewnątrz budynku, Możemy również w razie potrzeb wyłączać lub włączać ogrzewanie. Odstraszający przy ogrzewaniu gazowym może być jednak koszt jego eksploatacji, co prawda jest on znacznie niższy niż przy ogrzewaniu elektrycznym, jednak kosztami znacznie przewyższa ogrzewaniem na węgiel.

Kocioł węglowy

Jednak zwolennicy tradycyjnych metod ogrzewania domów, nie będą mieć dylematu związanego z wyborem piec gazowy czy kocioł węglowy. Dla nich sprawa jest prosta. Kocioł węglowy jest starym i sprawdzonym sposobem ogrzewania pomieszczeń. Dodatkowo stwarza możliwość palenia w nim różnego typu opałami, takimi jak: węgiel czy drewno, a także papier, czy tektura.

Jednak kocioł węglowy wymaga już od nas przede wszystkim zapewnienia mu osobnego pomieszczenia, w którym ma być umieszczony. Palenie węglem nieuchronnie wiąże się również z pyłem, bałaganem i bardzo częstym wyciąganiem popiołu z popielnika. Oczywiście w przeciwieństwie do pieca gazowego, kocioł węglowy emituje siarkę do atmosfery. Chyba, że zdecydujemy się na zakup węgla typu ekogroszek lub pelet, czyli sprasowanych ścinek drewnianych w postaci brykietu.

Jednak niezależnie od tego, czy w naszym domu będzie piec gazowy czy kocioł węglowy, należy pamiętać o sezonowych przeglądach, a także czyszczeniu przewodów. Tylko w ten sposób zapewnimy sobie i swoim najbliższym bezpieczeństwo i zapewnimy długą żywotność swoim piecom