Jeśli jesteś właścicielem posesji, na której powstaje centrum handlowe, lub właśnie przymierzasz się do budowy swojego pierwszego parkingu, pamiętaj, że ich podstawą jest prawidłowo wykonana posadzka.
Posadzki przemysłowe wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża, a także wysoce wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Należy pamiętać, że posadzki przemysłowe znacznie bardziej niż podsadzki w budynkach mieszkalnych narażone są na różnego rodzaju naciski, ścieranie i obciążenia. Stąd do ich wybudowania stosowane są odpowiednie materiały budowlane, takie jak: beton, asfaltobeton, jastrych, a także różnego rodzaju żywica ( na przykład epoksydowa).
Cechy posadzki przemysłowej
Wszystkie posadzki przemysłowe powinny charakteryzować się przede wszystkim niezwykłą wytrzymałością na różnego rodzaju obciążenia, naciski i działania substancji chemicznych. Ważne jest również, by posadzki tego typu były również elastyczne i odporne na wilgoć. A co ważne nie przepuszczały wody.
Niektóre z nich, jak na przykład posadzka epoksydowo-kwarcowa nie tylko jest bardzo elastyczna i odporna na uderzenia, ale jest również zaopatrzona w siatkę odprowadzającą ładunki elektryczne.
Ze względu na surowce, z jakich zostały wykonane rozróżniamy posadzki betonowe, epoksydowo-kwarcowe (antypoślizgowe, łatwe w utrzymaniu czystości), epoksydowo-kwarcowa samorozlewna (odporna na rozpuszczalniki), jak również posadzki żywiczne i mineralne.
Posadzki betonowe
Można śmiało powiedzieć, że posadzki przemysłowe wykonane z betonu są posadzkami najtrwalszymi i najbardziej odpornymi na różnego rodzaju czynniki. Najczęściej w ich skład wchodzą, poza betonem, dodatkowe czynniki, takie jak plastyfikatory, czy też mikrokrzemionki. Dzięki takim mieszankom posadzki betonowe są niezwykle trwałe i elastyczne. Posadzki żywiczne
Posadzki przemysłowe tego typu zbudowane są przede wszystkim z złożone z żywic, także kruszyw różnego rodzaju. Zaletą posadzek żywicznych jest ich wysoka odporność na ścieranie, a także możliwość ich czyszczenia. Dzięki połączeniu żywicy z różnymi surowcami, istnieje możliwość wyprodukowania posadzki żywicznej w różnych kolorach.
Posadzki przemysłowe-mineralne
Innym rodzajem posadzki jest stosowana głównie w halach przemysłu ciężkiego, jak również jako nawierzchnia parkingów. Posadzki mineralne są posadzkami przemysłowymi szybkowiążącymi, a także samopoziomującymi, które już w kilka godzin po ich wylaniu gotowe są do ich użytkowania.
Posadzki przemysłowe tego rodzaju osiągają najczęściej grubość w granicach od 5 mm do 50 mm. to posadzki wylewane, samopoziomujące, szybkowiążące – już ciągu kilku godzin od rozpoczęcia prac posadzka jest dopuszczona do użytkowania. Posadzki mineralne są równe, gładkie, dokładnie wypoziomowane. Dzięki grubości – przedział od 5 mm do 50 mm – ich zastosowanie jest bardzo szerokie – od hal przemysłu ciężkiego przez różnego rodzaju magazyny do nawierzchni parkingów.