Podłogi drewniane w domu – co wybrać?

Podłogi drewniane w domu czy warto

Drewno ze względu na swój niepowtarzalny charakter i wygląd, jest jednym z najpopularniejszych materiałów na wykończenie podłóg. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej jego konserwacji, tak, by służyło nam jeszcze przez wiele lat.

Na naszym rynku dostępnych jest wiele rodzi drewna nadającego się na podłoże naszej podłogi. Nasz wybór odpowiedniego drewna na podłogę powinien uwzględniać nie tylko jego wygląd i kolorystykę, ale także jego właściwości. Oczywistym jest, ze innego rodzaju drewno należy użyć na podłogi drewniane w domu, gdzie są małe dzieci, czy zwierzęta, innego do salonu, czy do sypialni.

Jakie drewno wybrać?

Nasz wybór powinien być uzależniony od rodzaju pomieszczenia, w jakim drewno będzie użyte. W miejscach często uczęszczanych, narażonych na obciążenia, czy też uciski, warto zainwestować w zakup drewna charakteryzującego się niezwykłą trwałością, twardością i wytrzymałością na wszelkiego rodzaju czynniki. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie drewno z takich drzew, jak: dąb, jesion, klon, a także orzech, grusza, jawor, czy wiąz i grab.

Do drewna średniej twardości należą z kolei: modrzew, brzoza, jak również olcha i wiśnia. Najbardziej miękkie z drzew; sosna, świerk czy jodła doskonale nadają się na podłogi sypialni. Przy wyborze konkretnego drewna weźmy tez pod uwagę wystrój i charakter wnętrza, w którym będzie ono zamontowane. Ważne, by współgrało z kolorystyka i wystrojem wnętrza, nie zaś gryzło się.

Komu powierzyć montaż podłogi?

Z pozoru może się wydawać, że podłogi drewniane w domu to rzecz prosta i łatwa w montażu, której może się podjąć każdy z nas. Jednak prawda jest zupełnie inna. Niewłaściwie przygotowane podłoże pod choćby parkiet, czy panele może powodować późniejsze ich odkształcanie się i szybkie ich zużycie. Dlatego, jeśli nie znasz się na tego typu pracach, przekaż swoją podłogę w ręce fachowców i specjalistów, dla których podłogi drewniane w domu to chleb powszedni.

Samodzielny montaż podłogi

Jeśli jednak jesteś niczym Bob Budowniczy i żadnej pracy się nie boisz, możesz, po uprzednim zapoznaniu się z instrukcją obsługi, samodzielnie zamontować drewnianą podłogę. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, jak przygotować się do montażu podłogi drewniane w domu.

– Przede wszystkim najważniejsze jest odpowiednio przygotowane podłoże. Warto też zawczasu dostosować wilgotność drewna doi wilgotności pomieszczenia. Specjaliści podpowiadają, że najlepiej rozłożyć je na około dwa tygodnie w pomieszczeniu, w którym będzie montowane.

– Warto też zawczasu przygotować odpowiedni klej, gdyż najlepiej podłogi drewniane przymocować klejem, który działa na drewno niczym stabilizator. Najlepsze są kleje poliuretanowe jedno lub dwu- składnikowe. Równie ważne jest pozostawienie odpowiedniej szerokości szczelin dylatacyjnych przy ścianach, a także kierunek rozpoczęcia kładzenia podłogi.

Jeśli wszystko to brzmi dla ciebie niczym czarna magia, powierz losy swojej drewnianej połogi doświadczonemu w temacie parkieciarzowi.