Wybieramy drzwi wewnętrzne – co jest ważne?

 Drzwi wewnętrzne

Wydawać, by się mogło, iż wybór drzwi montowanych wewnątrz, wcale nie jest trudny, sprawa jednak nie wygląda tak prosto zwłaszcza, iż na rynku dostępny jest szeroki wybór takiego asortymentu. Każdy zainteresowany, może kierować się zarówno jakością, jaki i ceną, w zależności od swoich potrzeb.

Jak wybrać odpowiednie drzwi?

Dokonując wyboru drzwi, trzeba zastanowić się nad tym, który z czynników jest dla nas najważniejszy: wysoka jakość i trwałość, czy też niska cena.

O tym decyduje przeważnie materiał, użyty do ich produkcji, jak i oczywiście sam model. Stawiając na jakość, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na drzwi wykonane w całości z drewna.

Będą zapewne o wiele bardziej wytrzymałe, jednak niestety koszt ich zakupu, nie będzie mały. Większość drzwi, jakie można nabyć na polskim rynku, posiada bardzo podobną konstrukcję, co jeszcze bardziej utrudnia wybór.

Drzwi wewnętrzne – jaką konstrukcje drzwi wybrać?

Każda rama, czyli istotny element drzwi, który ma za zadanie stabilizować skrzydło, wykonywana jest z klejonek drzew iglastych, bądź z dobrej jakości drzewa egzotycznego.

Oczywiście użyty materiał ma znaczący wpływ na jakość naszych drzwi, dlatego jest to jeden z elementów, jaki należy brać pod uwagę przy zakupie drzwi.

Należy również zwrócić uwagę na wypełnienie skrzydła. Zazwyczaj do tego celu używana jest płyta otworowo-wiórowa, bądź specjalna konstrukcja wykonywana z drewna.

Dobre wypełnienie drzwi zapewnia im nie tylko stabilność, ale też zapobiega odkształceniom. Zarówno rama, jak i samo wypełnienie, oklejane są specjalnymi płytami MDF bądź HDF, które posiadają wysokie parametry wytrzymałościowe, są również odporne na ścieranie, co jest istotnym czynnikiem w takim przypadku.

Drzwi wewnętrzne – rodzaje pokrycia drzwi.

W zależności od tego, jakim materiałem zostaną pokryte drzwi, ich cena może być bardzo różna. Powierzchnia może być laminowana, malowana, bądź pokryta drewnianą warstwą.

Cóż, tak zwana okleina, czyli powierzchnia laminowana jest najtańsza, dlatego takie drzwi cieszą się największą popularnością. Nie jest jednak do końca tak efektowna. Częściej należy je z czasem wymieniać, gdyż żółkną, a to nie wpływa pozytywnie na wnętrze pomieszczenia.

Największy efekt robią drzwi, które zostały pokryte fornirem, czyli warstwą drewna naturalnego. Posiadają one niepowtarzalny, elegancki wygląd, jak i dodatkowo są bardzo trwałe.

Drzwi wewnętrzne – jaki wzór, model i rodzaj wybrać?

Dokonując wyboru drzwi, kierujemy się nie tylko jakością wykonania czy też materiałem, lecz także kierujemy się samym modelem; czy będzie płaski, ażurowy czy też tłoczony… wybór jest dość duży.

Do pomieszczeń, w których nie ma okna, zaleca się montowanie drzwi przeszklonych. Zazwyczaj ten typ drzwi wybierany jest do łazienek i toalet, choć zdaje egzamin nie tylko w takich pomieszczeniach.