Jeśli masz małe mieszkanie, jeśli szukasz sposobu na jego ożywienie, a tym samym na jego optyczne powiększenie, warto zainteresować się nowoczesnymi rozwiązaniami przy użyciu szklanych pustaków i luksfer.
Coraz częściej szklane pustaki, czy też luksfery stają się materiałem wykorzystywanym przy nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Dzięki ich zastosowaniu w małym pomieszczeniu, sprawiamy wrażenie jego optycznego powiększenia. Szklane pustaki świetnie przepuszczają światło, dlatego sprawdzą się doskonale jako materiał na ścianki działowe.
Szklane pustaki i luksfery – czym się różnią?
Co prawda, bardzo często obie nazwy używane są zamiennie, jednak, kiedy przyjrzymy się dokładnie obu materiałom, łatwo zauważymy różnice i tak:
Pustaki szklane – wykonane są z dwóch warstw stopionego szkła. Warstwy te są tak stopione, aby w całości wypełniać przestrzeń między nimi i pozostawić jedynie niewielką, pustą przestrzeń.
Luksfery – są pełnymi kształtkami.
Rodzaje, kształty i kolory
Na rynku materiałów budowlanych producenci oferują nam szeroki wybór nie tylko kolorów pustaków szklanych, ale także różnych kształtów.
Pustaki przezroczyste
Dostępne mamy warianty pustaków przezroczystych, które cechuje duża przepuszczalność światła, wynosząca około od 70-80%.
Pustaki kolorowe
W przypadku pustaków kolorowych, producenci oferują tak duży ich wybór, że z pewnością każdy znajdzie idealny model do swojego wnętrza. W tym przypadku przepuszczalność światła waha się w granicach około 50 %. Najczęściej kolorowe pustaki szklane utrzymane w jasnych, pastelowych kolorach, są barwione w masie bądź powierzchniowo.
Poza różną kolorystyką, szklane pustaki mogą też przybierać różne kształty i formy, jak i wzory. Dla wielbicieli antycznych klimatów, producenci oferują pustaki stylizowane na antyczne, a także pustaki błyszczące i matowe.
Pustaki szklane, luksfery – gdzie używać?
Ze względu na zróżnicowaną gamę kolorystyczną, zróżnicowane formy, szklane pustaki i luksfery mają bardzo szerokie zastosowanie. Są one doskonałym materiałem na ściany wieżowców, czy wypełnienia otworów okiennych, w przypadku, kiedy tradycyjne okno nie może być zamontowane.
W mieszkaniu pustaki są wspaniałym materiałem na ścianki działowe (dzięki przepuszczalności światła, oba pomieszczenia będą dobrze oświetlone), czy ich fragmenty. Doskonale sprawdzają się również jako materiał wykończeniowy schodów, balkonów, tarasów, czy jako obudowa kabiny prysznicowej, bądź wanny.