Jak urządzić mieszkanie dla małego alergika?

Jak urządzić mieszkanie dla małego alergika

Na co dzień zmagasz się z dolegliwościami związanymi z alergią? Twoje dziecko jest małym alergikiem? W takim przypadku koniecznie zadbaj o odpowiednie urządzenie mieszkania.

Zwłaszcza w przypadku małego alergika bardzo ważnym jest, aby dom, w którym mieszka nasz maluch, było dla niego nie tylko przytulne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Pokój dla alergika – maluch uczulony na roztocza

Jednym z najczęstszych alergenów, z jakimi na co dzień przychodzi walczyć każdemu alergikowi, to roztocza, które towarzyszą nam w domu. O ile w domu zdrowej osoby są one jedynie nieestetycznym elementem, o tyle w przypadku alergika mogą być przyczyną wielu kłopotliwych dolegliwości.

Stały, chroniczny katar, wysypka, swędzenie skóry, czy kaszel lub astma, to tylko część dolegliwości, jakie mogą doskwierać małemu alergikowi na skutek długotrwałego przebywania w otoczeniu roztoczy.

Dlatego jako rodzice małego alergika musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i zdrowie.

Pokój dla alergika – unikajmy firanek i zasłon

Jeśli Twój maluch uczulony jest na roztocza, w jego pokoju warto zrezygnować z różnego rodzaju firan i zasłon. To doskonałe siedlisko dla kurzu. Zamiast firan warto raczej postawić na rolety, które są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

Jeśli jednak zależy Ci na firankach, pamiętaj, aby  przynajmniej raz na tydzień je prać w odpowiedniej temperaturze. Podobnie rzecz się ma w przypadku koca, czy przykrycia zdobiącego dziecięce łóżko.

Pokój dla alergika – pudelka i zamknięte regały

Rynek mebli dziecięcych i młodzieżowych zasypany jest w chwili obecnej modnymi meblościankami, pełnymi otwartych półek i regałów. Tymczasem otwarte półki, półeczki, czy otwarte regały, to doskonałe siedlisko szkodliwych dla naszej pociechy roztoczy.

Dlatego starajmy się raczej na trzymanie zabawek naszego dziecka w zamkniętych pudłach, czy skrzyniach. Dzięki temu łatwiej będzie nam zadbać o czystość w dziecięcym pokoju.

Ograniczmy też ilość zabawek i kwiatów w jego pokoju, czyli przedmioty, na których może osiadać kurz. Jeśli kochamy kwiatki, pamiętajmy, aby systematycznie ich liście wycierać mokrą szmatką. Mokrą szmatką wycierajmy też systematycznie wszystkie meble znajdujące się w pokoju malucha.

Równie ważna jest kwestia przechowywania książek. W przypadku malucha z alergią, otwarte regały, czy biblioteczki, warto zastąpić zamkniętymi półkami, czy oszklonymi szafeczkami. W ten sposób unikniemy kłopotliwego osiadania kurzu na książkach i konieczności praktycznie czyszczenia całej biblioteczki co kilka dni.

Jak wybrać wykładzinę do pokoju alergika

W pokoju maluszka uczulonego na roztocza, warto zrezygnować z różnego rodzaju dywaników, czy dywanów, zwłaszcza bardzo włochatych. Taki rodzaj podłoża sprzyja gromadzeniu się brudu i kurzu, a jest naprawdę bardzo trudny w utrzymaniu czystości.

Najlepszym rozwiązaniem są różnego rodzaju drewniane podłogi, bądź wykładziny. To bardzo ważne, aby podłoga malucha była codziennie myta i czyszczona.